Google Search Reklam Modelinde Önemli Değişiklik

Google Search Reklam Modelinde Önemli Değişiklik

Google Arama SayfasıGoogle search reklamlarında geçtiğimiz günlerde büyük bir değişiklik oldu. Google masaüstü olarak tabir etiğimiz bilgisayar platformunda arama yapıldığında sağ tarafta gözüken reklam sütununu kaldırdı. İlk başta Google’ın bir gelir kaynağını ortadan kaldırdığını düşünebilirsiniz ama aslında olan bundan daha farklı.

Bu değişikliğin temeli 2010 da başlayan bir araştırmaya dayanmakta. Bu araştırma sonucunda Google arama yapıldığında arama barının altında çıkan reklamların sağ taraftakilerden daha çok ilgi çektiğini ve aynı zamanda sağ tarafta ki reklamların mobil cihazlarda gözükmediği kanısına vardı. Yaklaşık 1 senedir mobil cihazlardan arama yaptığımızda sadece üst reklamları görmekteydik. Artan mobil trafiğine daha kaliteli hizmet verebilmek için yapılan bu değişiklik markaların Google reklam yatırımlarını artıracak gibi gözükmekte. Nasıl mı? Bunu da birazdan anlatıyor olacağım.

Öncelikle bazı durumlarda sağ tarafta belirli reklamları görmeye devam edeceğimizden bahsedelim. Yapılan değişiklik keyword yani anahtar kelime reklamlarını kapsamakta. Artık sağ tarafta belirli durumlarda ürün reklamlarını görsel olarak görebileceğiz. Aynı zamanda bilgi paneli görülebilecek yani bir firma aradığınızda o firmanın telefon numarası, Google Map üzerindeki konumu vb. bilgilere hızlı erişebileceğiz, daha önce bu bilgiler arama barının altında karşımızda çıkmaktaydı.

Şimdi gelelim diğer konuya bu değişikliğin temelinde tabi ki kullanıcı var. Kullanım alışkanlıklarına ve mobil trafik göz önüne alınarak yapılan bu değişiklik tabi ki kullanıcı dostu gözükmekte. Peki bu buz dağının görünen tarafı mı?

Adwords-Image

Bildiğiniz üzere reklamlarınızın Google’da üst sıraya çıkması belirli algoritmaların ortaya çıkardığı veriler sayesinde olmaktaydı. Bu sıralamaya Page Rank, Content, tıklayan kullanıcının Bounce Rate’i ve sitede geçirdiği süre göz önüne alarak belirli değerler verilmekte. Daha sonra hangi firmanın o kelimeye tıklanma için daha çok parayı gözden çıkardığına bakılmakta. Yanı tıklama başına maliyet. Hatırlarsanız ki daha önce arama barının altında 4 sağ tarafta da 6-8 reklam olmak üzere 10-12 reklamlık bir alan vardı. Bu da demek oluyordu ki eğer bir kelimeye bütçeniz 0.50 kuruş ise ve Pazar lideri 2tl bütçe verdiyse yine de bu 10-12 reklam arasında sizin de reklamınızın yer alması söz konusuydu. Artık bar altında 4 reklamlık ve sayfanın altında 3 reklamlık yerleri var tabi ki sayfanın altına kadar scroll yapan birileri varsa bu 3 yeri görebilir.

Yani firmalar kelime başına tıklama maliyetlerini artırmalı ki bu değerli 4 alanda yer alabilsinler. Zaten 2010 yıllından beri Google bunu araştırırken fark etmiştir ki insanlar üst tarafta çıkan reklamlara daha çok tıklamakta. Yani Google gelir kaynağını korumakta, ama yapılan bu değişiklik ile 4 yerden birini alabilmek için firmalar daha fazla parayı gözden çıkarmak zorunda kalacak bu sayede de Google kazancını artıracak. İnternet dünyasında karşılaştığımız gibi bir süre adapte olmaya çalışacağız. Bakalım bu değişiklik kalıcı mı olacak? Yine de her ne olursa olsun size tavsiyem dijital ajanslarınız ile konuşmalısınız ve bu değişikliğe uygun olarak yol haritalarınızı ve bütçelerinizi gözden geçirmelisiniz.