Siz İnsanlığa Faydalı Olun Google Bedava Reklamınızı Yapsın

Siz İnsanlığa Faydalı Olun Google Bedava Reklamınızı Yapsın

Siz dünyayı değiştirmek istiyorsanız, Google reklam giderlerinizi karşılayacak!

Google Grants. İlk duyduğunuzda “bu nedir, benim neden haberim yok” gibi yorumlar yapabilirsiniz. Google‘ın pek bilinmeyen bir servisi olmasına karşın, incelendiğinde insana umut veren ve Google‘ın dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için çabaladığını gösteren bir sistem. Hatta neden bu servisin reklamını ve iletişimini Google daha yoğun yapmıyor diye merak uyandırıyor.

Size bu sistem hakkında verebildiğim kadar detaylı bilgi vermeye çalışacağım. Eğer bu sisteme üye olmuş ya da sistemi kullanan tanıdığınız birisi varsa veya bilgi sahibiyseniz lütfen yorumlara konu hakkında ki deneyimlerinizi aktarın. Gelelim asıl konuya; Google Grants, yani Google reklam bağışları. Temel olarak Google‘ın çevrimiçi reklamcılık aracı olan AdWords’ün sivil toplum kuruluşu sürümüdür. Google kar amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşlarına aylık 10.000 dolardan başlayan ve her konuda eksiksiz hareket ederseniz ayda 77.000 dolara kadar çıkabilen Adwords destekleri sağlamakta.

Biraz daha bilgi alalım:

2009 yılında temelleri atılan bu sistem, “Dünyayı ülke ülke değiştirelim” mottosu ile yola çıkmış ve şu anda 20.000 kar amacı gütmeyen kuruluş ile 50 ülkede aktif şekilde kullanılmakta. Amacı kar amacı gütmeyen kuruluşlara planladıkları yardım kampanyalarının tanıtımı için reklam bütçesi sağlamak. Bu konuda bir çok çalışma yapabilirsiniz. Tabi ki hem reklamların hem de katılımın belirli kuraları var. Daha detaylı inceleme yapmadan önce bu kurallardan bahsedelim.

Reklamlarım nerede nasıl hangi bütçe ile gözükecek?

Google, arama sonucu sayfasında bu reklamları yayınlayacaktır. Parametreler şu şekilde:

  • $329 USD olarak ayarlanmış günlük bütçe. Bu, ayda yaklaşık $10.000 tutarına eşittir.
  • $2,00 USD tutarında maksimum tıklama başına maliyet (TBM).
  • Yalnızca anahtar kelime hedefli kampanyalar.
  • Yalnızca Google arama sonucu sayfalarında görünüm.
  • Yalnızca metin reklamlar.

Unutmamak lazım! Bu sisteme dahil olmak için belirli konularda kendinizi kanıtlamanız gereklidir. Kullanabileceğiniz anahtar kelime yapıları var. Bu yapıları aşağıda örnek olarak görebilirsiniz.

Kabul edilebilir reklam tarzı:

Alışveriş Yapın ve Kanserle Savaşın, Pembe Kurdele Koleksiyonumuzda Büyük Bir Amaç için Eşsiz Hediyeler Bulunmaktadır. www.websitesi.com

Anahtar kelimeler:

Kanserle mücadele için alışveriş, Göğüs kanseriyle mücadele için alışveriş, Kanserle mücadele için alışveriş mağazası, Kanserle mücadele ürünleri

Grants‘ı anladım peki bu işin bir Pro versiyonu var mı?

Tabi ki var. Pro diye tabir edilen bir üst kademe kullanıcı modeli de bulunan bu programda uygunluğunuz var ise, Google kullanıcılarına 10.000$ olan harcama sınırını yükselterek 40.000$ a çıkarmaktadır. Pro başvuru detayları için Google Reklam Bağışları Yardım Merkezi’ni ziyaret edin.

Google’ın size sağladıkları bunlarla da sınırlı değil. Eğer isterseniz Google apps de size kuruluşunuz için kullanmak üzere 30gb kullanım alanı sağlamakta. Aynı zamanda Youtube’da kar amacı gütmeyen kuruluşlar için ayrı yapılar da mevcut. Siz bunları yaparken Google size destek de vermek istiyor. Anlatılan platformlara, uygulamalara, analytics gibi yapılara hakim olmayabilirsiniz, ama Google bu konu da size 7/24 destek vermeye hazır. Kısaca, Google siz dünyayı daha güzel bir yere dönüştürecekseniz size destek olacak, hem de elinden gelen her şekilde. Tüm yapıları incelemek için aşağıda ki linki ziyaret edin. Eğer aklınızda projeleriniz varsa ve ben insanlara nasıl ulaşacağım, reklam para ile olan bir şey diye düşündüğünüzden projelerinizi rafa kaldırdıysanız, tozlu rafları kurcalamanın zamanı geldi.

https://www.google.com.tr/nonprofits/