Artık Bitkileri de Shazam’lamak Mümkün

Artık Bitkileri de Shazam’lamak Mümkün

Dünyada varolan 400 yüz bin çiçekli bitkinin izini sürmek anlaşılır bir şekilde zor olabilir. Fakat senin için güzel bir haberimiz var. Hemen hemen her şeyin bir uygulaması olduğu gibi bitkileri tanımanın  da artık uygulaması var.

Bilmek istediğin bir bitkinin yanından geçiyorsan ya da o bitki hakkında paylaşmak istediğin bir bilgin varsa, PlantNet uygulaması tam da sana göre! Bitkiler için farklı bir “Shazam” deneyimi yaşatan uygulama, iPhone ve Android cihazlarda kullanılabilir. Teknolojinin bugünlerde yapabildikleri oldukça da harika değil mi?

Peki, PlantNet Nasıl Çalışıyor ?

PlantNet, bitkiler hakkında bilgi ve fotoğraf içeren geniş bir sosyal ağdan bilgi toplayarak bitkinin özelliklerini size sunuyor. Cirad, IRA, Inria/IRD ve Tele Botanica Network gibi dört Fransız araştırma kuruluşundan bilim adamları tarafından uygulama geliştirilen uygulama adeta bir Shazam deneyimi yaşatıyor.

Uygulama içeriğindeki bitki türlerini tanıyan görselleştirme yazılımı sayesinde pek çok bitkiyi tanımlayabiliyor. Güncel olarak Fransa bölgesindeki vahşi floradan 4100 çeşit bitkiyi tanımlayabilen PlantNet, şimdilik yalnızca küçük bir oranda bitkiyi tanımlayabiliyorken, daha fazla kullanıcı katıldıkça,  uygulamadaki çeşitlilik artmaya da devam edecektir.

Ne Değer Katıyor?

Şu an yenilebilir şeylere odaklanmıyor, bu uygulama tehlikeli olabilecek ya da hakkında daha çok öğrenmek isteyebileceğiniz bitkileri tanımlıyor.

Gelecekte yenilebilir veri tabanı, araştırmacıların vahşi doğanın sunduklarını alabilmesine de yardımcı olacak. Vahşi kaynaklardan gelen bu bitkiler temiz olur ve zirai ilaç bulundurmaz, ayrıca daha taze ve mineralli iken toplanabilir.

Aynı zamanda, bu uygulama kaçınılmaz bir şekilde insanları doğayla etrafa merakla bakacakları yürüyüşlere ve doğa ile daha çok iç içe olmaya yönlendirecek.