Instagram'da Paylaşım Saati Ne Kadar Etkili?

Instagram’da Paylaşım Saati Ne Kadar Etkili?

Instagram gün geçtikçe hayatımızda daha fazla yer kaplarken milyonların aklında tek soru var. Paylaşımımı saat kaçta yaparsam daha fazla kişiye ulaşır daha çok etkileşim alırım? Cevabı ise çok basit. Paylaşım saatinin içerik performansına bir etkisi bulunmuyor!

Bir zamanlar Instagram’da Twitter gibi içerik akışı paylaşım zamanına göre kronolojik olarak sıralanırdı. Takip ettiğiniz hesapların yaptığı paylaşımlar en yeniden en eskiye göre arka arkaya siz aşağı doğru indikçe ekranda sıralanırdı. Fakat Facebook buradaki akışı da bir algoritmayla düzenledi ve ortalık karıştı.

Herkes kendine göre tecrübelerinden yola çıkarak bir saat belirledi ve ona göre paylaşımlarını zamanladı. Peki bunun gerçekten paylaşımların erişim ve etkileşimine bir etkisi var mı?

Instagram’a göre bu birçok değişkenden etkilenen bir konu. Hesabı takip eden kitle, ülke ve hesabın özelliklerine göre değişkenlik gösterebiliyor. İçerik akışını düzenleyen algoritma machine learning ile kullanıcıların geçmiş etkinlikleri ve ilgi gösterdikleri içerikleri analiz ederek onların ileride ilgi gösterebileceği içerikleri tahmin ediyor ve o tahmin doğrultusunda takip ettiği hesapların içeriklerini uygulamaya girdiği zaman en çok ilgisini çekebileceği içerikten en az ilgisini çekebileceğe göre sıralıyor.

İnsanların gün içinde ortalama 20 defa telefonunu kontrol ettiği ve bu kontrollerin çoğunda Instagram’a girip 3-4 içeriğe baktıktan sonra hayatlarına devam ettiği dünyada yaşıyoruz. O 3-4 içeriğin içine girmek için paylaşım saatinin çok bir etkisi kalmıyor. Takip ettiği yüzlerce hesap günde birkaç kez o 3-4 içeriğin arasına girmeye çalışıyor. Sizden daha fazla ilgi gösterdiği hesaplar paylaşım saati bağımsız olarak sizin önünüze kolayca geçebiliyor.

Çok kısıtlı bir kitleniz varsa ve bu kitlenin Instagram kullanımı günün belirli saatleri arasında sınırlıysa belki paylaşım zamanının etkisi olabilir ama o kitlenin takip ettiği hesaplar da kitlenin aktif olmadığı zamanda yaptıkları paylaşımlarla sizin önünüze geçebiliyor.

Instagram’da erişiminizi maksimize etmek için takipçilerinize dokunan, onların görmek isteyeceği, etkileşime geçeceği ve fayda sağlayan içeriklerinizin olması gerekiyor ki diğer hesaplar arasında içerik akışında öne çıkabilesiniz.

Sonuç olarak ne yazık ki paylaşım zamanı içeriğinizin takipçilerin içerik akışında ön plana çıkması için çok da etkili bir faktör değil.