growth hacking nedir

Growth Hacking Nedir? Nasıl Kullanılır?

Growth hacking, iş dünyasında hızlı büyümek için pazarlama kanalları genelinde denemelerden yararlanma stratejisidir. Growth hacker’ın kullandığı yöntemlerin sınırları olmamasına rağmen, stratejilerinin çoğu, sosyal medya veya influencer pazarlama gibi dijital pazarlama kanalları kullanılarak gerçekleştirilmektedir.

Dropbox, Eventbrite ve LogMeIn gibi markaları büyüten başarılı büyüme temelli stratejileri ile tanınan Sean Ellis, 2010 yılında “growth hacking” terimini ortaya atmıştır. Bu terim, çalıştıkları şirketlerde pazarlama stratejilerinde görev alan growth hacker’ların kullandıkları benzersiz yöntemleri daha iyi tanımlamak için doğmuştur.

Arama motoru optimizasyonu (SEO) veya arama motoru pazarlamacılığı (SEM) gibi standart disiplinlere ait taktikler, growth hacking stratejisine yardımcı olacak uygulamalar sağlayabilir, growth hacking belirli bir kanalla sınırlı değildir. SEO veya SEM uzmanları, önceden seçilmiş önemli performans göstergelerinin (KPI) bir alt kümesini iyileştiren bir kanala özel stratejiyi uygulamaya odaklanabilir. Ancak, growth hacker’ın tek odak noktası, bir işletmenin kullanıcılarını ve etkileşimini artırmak ve sürdürmektir.

Growth Hacking Stratejileri

Growth hacking genellikle alışılmadık veya sıradışı tekniklere sahip olsa da, çok tanıdık dijital pazarlama stratejileri ile ilgilidir.

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması standart bir dijital pazarlama taktiğidir, ancak kullanıcı büyümesine ve etkileşimine dayalı bir strateji oluşturmak, potansiyel kitlenizin tutkularını öğrenmek için araştırma ve zaman gerekir.

Bloglar, infografikler ve videolar gibi çeşitli ortamlarda sunulan benzersiz ve ilgi çekici içerikler, hikaye anlatmaya ve kullanıcıları sitenize yönlendirmeye ve ürün veya hizmetlerinizi keşfetmelerine yardımcı olur. İçerik pazarlaması genellikle bir dönüşüm hunisi pazarlama taktiği olsa da, aslında sadakat oluşturur. Bu sadık hayran kitlesi, içeriğinizde değer bulursa, dönüşüm sağlama olasılığı daha yüksektir.

Hediyeler

İşletmeniz hedef kitlenize değer sunan fikri mülkiyete sahipse, eğitim seti, e-kitap veya ücretsiz deneme gibi hediyeler vererek karşılığında e-posta adresi, telefon numarası gibi iletişim bilgilerini toplayabilirsiniz.

Büyük bir e-posta listesi oluşturduktan sonra bu potansiyel müşterilerinize ürün veya hizmetlerinizi pazarlamaya çalışmak cazip gelebilir. Unutmayın, satış çabası direnç doğurur, bu yüzden potansiyel müşterilerinizle ilişkiler kurmadan onlara bir şeyler satmaya çalışmayın.

A/B Testleri

Growth hacking, sadece büyüme ile ilgili değildir, aynı zamanda etkileşim ve sürdürülebilirlik ile ilgilidir. Sitenizde analitik verilere veya ısı haritasına (heat map) dayalı olarak düzenli A/B testi yapmak, sitenizdeki kullanıcı deneyimiyle ilgili bilgi sağlamanıza yardımcı olabilir.

Bazen bir butonun rengi veya boyutu gibi küçük bir ayarlama, hedeflerde hızlı bir artışa yol açabilir.

Growth Hacking Örnekleri

Growth hacking neden sandığınızdan çok daha etkilidir? Günümüzün en etkili şirketlerinden bazıları, deneme gerçekleştirme istekleri sayesinde büyük başarıya giden yollarını bulmuşlardır.

Twitter

Twitter başlangıçta piyasaya sürüldüğünde, oldukça hızlı bir şekilde kayıt olma oranına sahipti, ancak kullanıcılar bu yeni platformla etkileşime girmiyorlardı.

Kapsamlı dahili testler ve çalışmalar, ilk günlerinde takip edecek 5-10 hesap bulan yeni kullanıcıların, pek aktif olmayan kullanıcılardan daha fazla zaman geçirme olasılığı yüksek olduğu sonucuna varmışlardır. Bunu ele almak için Twitter, yeni kaydolan kullanıcılara takip edebilecekleri ilgili hesapları sunmaya başladı.

Bu basit ayarlama daha sonra hızlı bir büyüme ve etkileşim dalgasıyla sonuçlanarak sosyal ağın şu andaki başarısına yol açmıştır.

LinkedIn

Başarılı growth hacking stratejisinin diğer bir harika örneği, internetin en büyük istihdam odaklı sosyal ağ platformu LinkedIn’dir.

Kullanıcıların halka açık profiller oluşturmasına izin vererek, LinkedIn kullanıcı tabanını 100 kat büyütmüştür. Güvenilir bilgi kaynağı olarak, bu profil sayfaları kullanıcının adlarıyla alakalı aramalarda organik sonuçlarda düzenli olarak görünmeye başlamıştır.

Airbnb

Şirket henüz emekleme döneminde iken, Airbnb geçici konut bulmak için en iyi rakiplerinden biri olan Craigslist’in popülerliğini kaldıraç olarak kullanan bir dizi growth hacking stratejisi ile hızla büyümüştür.

Airbnb’deki odanızı listelemek için formu doldururken size listeyi Craigslist’e gönderme seçeneği de sunuyorlardı, böylece orada da yayınlanarak sizin için ve Airbnb için bir platform olarak bağlantı oluşturuluyordu. Bu, popüler siteden daha fazla trafik çekilmesine ve Airbnb’nin farkındalığını ve etkileşimini daha da hızlandırmaya yardımcı olmuştur.

İşletmeniz belirli bir growth hacking tekniğiyle başarıya ulaştıysa aşağıdaki yorum bölümünde deneyimlerinizi ve başarılarınızı paylaşabilirsiniz.