Google'dan Hangouts Atağı

Google’dan Hangouts Atağı

Mobil iletişim alanındaki son verilere göre, mobil kullanıcıların SMS gönderme alışkanlıklarını her geçen gün yitirdikleri gösterilirken, mobil internet kullanımının ise hem veri, hem süre bakımından gittikçe arttığı gözlemleniyor. SMS’i koltuğundan edenlerin başında ise cep telefonlarında kullanılan anlık mesajlaşma uygulamaları geliyor.

Dünya pazarını açık ara elinde tutan Whatsapp, her telefonda bulunan Facebook ve mesaj tabanlı uygulaması olan Messenger, mobil iletişim sektörüne yeni giren Wechat gibi uygulamaların yanı sıra Skype ve Viber, hem SMS’i hem de sesli telefon görüşmelerini tarihe gömmek istiyor.

Google’ın ‘’G Talk’’isimli anlık mesajlaşma servisinin yerine geliştirdiği Hongouts ise çok fonksiyonlu yapısıyla tüm rakiplerinin tahtına aday olmuş durumda. Şuan itibariyle her ne kadar kullanıcısı azda olsa bunu başarabilir özelliklere sahip. Bilindiği gibi talk mobil telefon desteği olmayan, mobil tarayıcılardan Gmail ara yüzüne girildiğinde çalışmayan, alternatif üçüncü parti uygulamaları da Google hesabına erişme izni aldığı için güven vermeyen bir servisti. Buna karşın Google, G Talk’ı tarihin tozlu sayfalarına gömerek dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sistemine sahip olmanın avantajıyla pazarı ele geçirmek için hem video konferans hem de metin tabanlı mesajlaşma özelliklerini taşıyan yeni hizmeti Hangouts’u kullanıcılarına sundu.

Hangouts uygulamasında hem mesajlaşabiliyor hem de video konferans yapabiliyorsunuz. Bu özelliklerinin yanında arkadaşlarınıza fotoğraf gönderebilir, yaptığınız video görüşmesini anlık kaydederek Youtube üzerinden paylaşabilirsiniz. Uygulamanın en önemli  yanı ise, her platformda kullanılabiliyor olması.