Google Ad Block Uygulamalarını Yasaklıyor

Google Ad Block Uygulamalarını Yasaklıyor

Google Play Developer Distribution Agreement’da belirttiği üzere uygulamaların diğer uygulamalara karışması ya da işleyişini bölmesi yasak. Google, Play Store’da yer alan ad blocking uygulamalarına yasak koydu ama şimdilik hepsine değil.

Android Police sitesinin haberine göre Google, artık Play Store’da reklam engelleme uygulamalarına yer vermeyecek. Google Play Store Geliştirici Politika Merkezi’nde yaptığı bir güncellemede yaygın görülen ihlallerin altına “Reklam gösteren diğer uygulamalara müdahale etmek veya engellemek” maddesini ekledi. Yani diğer uygulamaların içerisindeki reklamları engelleyen uygulamalara yasak geldi. Sitenin haberine göre asıl kafa karıştıran bir durum ortaya çıkıyor. Google’ın bu hamlesi reklamları kendi içerisinde engelleyen uygulamaları kapsamıyor. Yani AdBlock Browser vb gibi tarayıcı içeren veya Samsung Touchwiz için olan Adblock Fast gibi tarayıcı eklentisi olan uygulamalar halen Play Store’da ulaşılabilir durumda. Bunlara ek olarak masaüstü tarayıcısı Chrome’da halen AdBlock Plus vb. eklentiler ulaşılabilir durumda. Sitede yer alan yoruma göre bunun sebebi Google’ın uygulamaların kendi içerisinde olduğu sürece ad blocking’de sakınca görmemesi. Bazı yorumlara göre tamamen yasaklaması halinde Apple’ın eline bir pazarlama kozu vermekle kalmayıp amaçsız bir savaşa girmiş olacaktı.

Ad blocking konusunda önde gelen şirketlerden olan Shine Technologies’in Chief Marketing Officer’ı Roi Carthy’in konu hakkında attığı tweet: