Emoji Pazarlaması

‘Emoji Pazarlama’ Devri

Yeni dönem Z kuşağı tüketiciye dokunmayı hedefleyen markalar, yeni teknlojiye ayak uydurarak ‘emoji pazarlama’ dönemini başlattı.

Dünya genelinde nesiller X, Y, Z kuşağı olarak dönemlere ayrılırken, pazarlama dünyası da buna ayak uydurarak her döneme ait yeni bir yol oluşturup kendini yenileyerek tüketiciye hitap etmenin yollarını arıyor. X kuşağı yeniliklere adapte olmaya çalışırken, Y kuşağı yönetici olma, para harcama odaklı. Araştırmalara göre ülkemizin %35’ini  Y kuşağı oluşturuyor. Ancak Y kuşağı artık yerini en büyüğü 14 yaşında olan ve Z kuşağı diye adlandırılan teknolojinin içinde doğmuş çocuklara bırakıyor. Durum böyle olunca markaların kalbinin Z kuşağı için atmaya başladığı döneme yavaş yavaş giriliyor.

Burger_king_chickenfriesemojiboard

IMG_3273-540x720

İletişimin sohbetten çok mesaja döndüğü, emojilerin bir alfabe gibi kullanıldığı, kullananlar tarafından; ”Biz nasıl emojiler olmadan mesajlaşıyor muşuz?” gibi yorumların yapıldığı bu dönemde, pazarlama uzmanları hayatımıza ‘emoji pazarlamayı’ soktu. Henüz Türkiye’de örneklerine çok rastlayamasak da dünya pazarında yer alan büyük markalardan örnekler arka arkaya gelmeye başladı. Hedef kitlelerine daha hızlı ulaşıp, trendleri yakından takip ettiklerini göstermek isteyen dinamik markalar ‘emojilere’ başvuruyor.

Pazarlamacıların emojiye başvurmalarının başında gelen sebeplerden biri de şüphesiz her geçen gün kullanıcısı artan akıllı telefonlar. Akıllı telefonlarla bilgi yağmuruna tutulan kullanıcıya sanallıktan uzak, daha samimi bir yolla ulaşmak yine emojilerle mümkün oluyor.

PEPSİ EVLİLİK TEKLİFİ

pepsi 3pepsi 2Dünya Emoji Günü olarak kutlanan 17 Temmuz’da Pepsi “SayItWithPepsi” kampanyasında genç bir adam kız arkadaşına evlilik teklifi yapmak için emojilerin dilini kullandı ve evlilik teklifi yapmak için kelimelere gerek duymadan basit ifadelerle duygularını aktardı.

pepsi