Youtube'dan Yeni Özellik: Hareketli Nesneleri Bulanıklaştırma!

Youtube’dan Yeni Özellik: Hareketli Nesneleri Bulanıklaştırma!

Hayatımızın rutin bir parçası haline gelen Youtube, yüz bulanıklaştırma özelliğini bir adım daha ileri taşıyarak hareketli nesneleri bulanıklaştırma fonksiyonunu kullanıcılarına açtı.

Youtube, her geçen gün kendi içerisinde oluşturduğu opsiyonlarla kullanıcılarını birbirinde farklı programlar kullanmaktan kutarırken, bir yandan da içerisinde hazır bulunan özellikleri geliştirerek kullanıcıların deneyimini maximize ediyor. Youtube 2012 yılından bu yana videolarda yüz bulanıklaştırma özelliğini, sabit nesneleri veya kişileri bulanıklaştırma için sunuyordu. İşlevsel ancak hareket eden bir nesne veya kişiye uygulanmak istendiğinde oldukça zorlayıcı olan bu özellik artık daha fonksiyonel bir boyuta taşındı.

Youtube; Blurring Tool (Bulanıklaştırma Aracı) adlı özelliği geliştirerek mevcut olan sisteme “Özel Bulanıklaştırma” opsiyonunu ekledi. Böylece yayıncılar özel olarak bulanıklaştırmak istedikleri alanı hareketli,hareketsiz fark etmeden bulanıklaştırabilecek. Bu özelliği kullanmaksa oldukça kolay, yapmanız gereken tek şey görüntüde bulanıklaştırılacak yeri çerçeve içine almak yeterli. YouTube işaretlediğiniz hareketli nesneyi algılayarak nereye giderse gitsin takip ederek bulanıklaştıracak.

youtubeblur-big

YouTube Gizlilik ekibi lideri Amanda Conway konuyla ilgili yaptığı açıklamada özelliği şöyle anlatıyor; “Kullanıcılara içeriklerini kaldırmak ve yeniden yüklemek zorunda kalmadan iletişim bilgileri, plakalar, uygun olmayan görüntüler veya finansal bilgiler gibi özel şeyleri bulanıklaştırabilmeleri için basit bir yol sunmaya çalıştık”

video-youtube

Özelliğe ulaşmak için; Görüntü İyileştirme > Bulanıklaştırma Efekti > Özel Bulanıklaştırma