Google Maps ile Yol Tarifi Apple Watch’ta

Google Maps ile Yol Tarifi Apple Watch’ta

Google Maps’da yapılan son güncelleme ile artık uygulama Apple Watch’a uyumlu hale geldi.

Google Maps ve Apple Maps kullanıcılarını hep kalın bir çizgi ayırmıştır. 2012’de iOS 6 ile birlikte Apple kendi harita uygulamasını çıkarmadan önce Google Maps varsayılan harita uygulamasıydı. Uygulamanın ilk versiyonu o kadar kötü ve Google Maps ile baş edemeyecek durumdaydı ki, adına Twitter’da parodi hesaplar açılıp dalga geçildi. Sonraki yıllarda Apple harita uygulamasında kendini geliştirmeye çalıştı. iOS 9 güncellemesiyle birçok hata giderildi ve toplu taşıma seferleri yüksek doğrulukla uygulamada yer edindi. Geçtiğimiz haziranda düzenlenen WWCD etkinliğinde Apple, kendi harita uygulamasının Google Maps’e göre 3.5 kat daha fazla kullanıldığını belirtti. Tabi ki bunda Apple Maps uygulamasının yüklenmiş olarak gelmesinin gözardı edilemez bir katkısı var.

Google Maps’in saat versiyonu çok basit. Uygulamayı açtığınızda “Ev” ya da “İş” seçeneklerinden birini seçiyorsunuz ve ekranın “Force Touch” özelliğini kullanarak seçtiğiniz lokasyonun üstüne güç uygulayınca önünüze “Seyahat Modu” butonu çıkıyor. Bu buton üzerinden yaya, otomobil, toplu taşıma seçenkleriyle güzergahınızı belirleyebiliyorsunuz ya da Google Maps’a önceden girilen güzergahlardan birini seçebiliyorsunuz. Uygulamada Apple Maps’in saat versiyonunda olduğu gibi haritayı görüntüleyemiyorsunuz ya da saatin kendisine bir adres giremiyorsunuz.

Google Maps güncellemesi ile ayrıca otomobil, bisiklet ve yürüyüş seçenekleri arasındaki tahmini varış süresi farklarını gösterme özelliği geldi ve birkaç hata giderildi.