Facebook ve Twitter’la İlgili Erişim Problemi Söylentileri

Bugün Ankara’da yaşanan ve son resmi rakamlara göre 86 vatandaşımızın hayatını kaybettiği terör olayından sonra yine birincil bilgi ve haber kaynağımız sosyal medya oldu.

Ağırlıklı olarak Facebook ve Twitter’dan paylaşılan bilgiler ile insanlar Ankara’da neler yaşandığını öğrenmeye çalıştılar. Kaçınılmaz olarak bilgi dezenformasyonuyla da karşılaşıldı. Akşamüstünden itibaren kullanıcılar her iki siteye de zaman zaman girmekte güçlük çekiyor. Mobil uygulama üzerinden bağlantıda nisbeten daha az sıkıntı yaşanmakta. Bu sorunun nedeni şu an tam olarak bilinmemekle beraber öğleden sonra Twitter’da #twitterblockedinturkey hashtagi TT oldu ve bu yazı listedeki yerini korumakta. Sosyal medyada oluşan genel kanı bu iletişim kanallarının hükümet tarafından kasıtlı olarak yavaşlatıldığı ya da erişim engeli uygulandığı yönünde. Halihazırda konu ile ilgili bir yayın yasağının koyulması ve söz konusu belgede, bu yayın yasağının çerçevelerinin belli olmaması bu söylentilerin kaynağını oluşturuyor. Tabi bu sorunun nedeni haberin başında dediğimiz gibi birincil haber alma kaynağımız olan bu sitelere olayla alakalı bilgi edinmek isteyenlerin oluşturduğu yoğunlukta olabilir. Asıl nedeni büyük ihtimalle ilerleyen saatlerde belli olacaktır.

Alperen Eyüpoğlu

Pazarlamailetisimi.com'un CEO'su. Pazarlamaya gönül vermiş bir techgeek. Dijital trendler, teknolojik gelişmeler ve tech start-up dünyasının yakın takipçisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

X