Dünya Tarihi Artık Noktalar Üzerinde

Dünya Tarihi Artık Noktalar Üzerinde

Herkesin katkıda bulunabildiği özgür ansiklopedi sloganıyla 2000 yılında temelleri atılan, 2001 yılında ilk ‘wiki’lerin paylaşılmasıyla yayın hayatına başlayan Wikipedia’nın, zamanla büyüyen ve içerdiği sayısız içerikle birçok insanın hayatını kolaylaştıran bir bilgi kaynağı olduğu artık herkes tarafından kabul edilmekte. 

Olumlu yanlarının olmasıyla birlikte Wikipedia’nın bazı özellikleri de kullanıcılar tarafından eleştirilmekte. Araştırma yapmak isteyen bir kişinin belli tarih aralıklarındaki olayları kronolojik sırayla görüntüleyememesi ve filtreleyememesi bu olumsuzlukların başında geliyor. Ayrıca, görselliğin çok önemli hale geldiği günümüzde yazılarla dolu renksiz arayüz de kullanıcılar için araştırmayı keyifli olmaktan uzağa taşıyor. Tüm bunları göz önüne alan Matan Stauber’in, final projesi olarak hazırlanan Wikipedia tabanlı Histography adlı sitesi yayın hayatına başlayarak araştırmacıların, araştırma yapmayı ve bilgi öğrenmeyi daha kolay bir hale getirmesini amaçlıyor.

Histography adlı bu sitede her bir nokta tarihteki farklı bir olayı temsil ediyor. Alt taraftan tarih aralığı seçilebilmesi ve sol taraftan ise farklı kategorilerde aramalar yapılması, tarihte önemli yere sahip noktaların daha büyük halde gösterilmesi bu olaylara erişmeyi daha kolay hale getirmekte. Ayrıca sitede alt tarafta devirler seçilebilmekte ve hızlıca o devirle ilgili bilgiler edinilebilmektedir. Sitenin sol üst kısmındaki küçük kareye tıklandığında ise tamamen farklı bir sayfa açılmakta ve editörlerin seçtiği tarihi olaylar kronolojik bir sırayla ve oldukça hoş animasyonlarla ekrana gelmekte. Noktalara tıklandığında da bu olayla ilgili bilgilere, videolara ve konuyla bağlantılı diğer olaylara ulaşılabilmekte.