Eko Aktivistler'den İklim Zirvesi Öncesi Yaratıcı Eylem

Eko Aktivistler’den İklim Zirvesi Öncesi Yaratıcı Eylem

Paris’te yapılacak olan İklim Zirvesi’nden bir gün önce Paris’te oldukça hareketli saatler yaşanıyor.  Eko-Aktivistlerin 600’den fazla hazırlamış oldukları sanatsal çalışma ile Birleşmiş Milletler’in tartışmalı İklim Zirvesi sponsorları eleştiriliyor.

Brandalism hareketinin düzenlediği aktivist eylemin tüketim, reklam, fosil yakıt bağımlılığı ve iklim değişikliği arasındaki bağı vurgulamak amaçlı düzenlendiği belirtiliyor. Yapılan çalışma BBC’nin haberine göre,  tüm dünyada  iklim değişikliğinin durdurulmasını talep eden küresel eylemlerle aynı amacı güdüyor. Hazırlanan afişlerde yaşanılan İklim problemlerinin ana nedeninin İklim Zirvesi sponsorlarının olduğu vurgulanıyor.

Total, Air France, Dow Chemicals, GDF Suez ve Volkswagen’ın da aralarında bulunduğu sponsor markaları protesto eden posterler, korsan faaliyet ile merkezi noktalardaki reklam panolarına yerleştirilmiş. Aktivistlerin astığı 600’ün üzerindeki açıkhava panolarının yine İklim Zirvesi’nin sponsorlarından JC Decaux’a ait olduğu belirtiliyor. Ses getiren eylem ise Birleşmiş Milletler’in İklim Zirvesi’nden bir gün önce eko-aktivistler tarafından gerçekleştirildi.

Aktivistlerin ilan edilen olağanüstü halden etkilendiği ve amaçları doğrultusunda yapacakları yürüyüşlerin önünü kesme amacıyla, polisin evlere baskın yaparak aktivistleri gözaltına aldığıda kaynaklarca belirtiliyor.