Twitter'daki Irkçı Söylemleriniz Karşınıza Çıkabilir

Twitter’daki Irkçı Söylemleriniz Karşınıza Çıkabilir

Bir sivil toplum kuruluşu olan Criola, Brezilya’da başlattığı kampanya ile Twitter’da ırkçı söylemlerde bulunanları afişe ediyor.

İnsan haklarını savunan bir kuruluş olan Criola, Brezilya’da oldukça ses getiren bir kampanyaya imza attı. Irkçı söylemler barındıran tweetlerin sahiplerini evlerinin yakınında hoş olmayan bir sürpriz bekliyordu. Tweetlerde bulunan lokasyon bilgileri kullanılarak, ırkçı söylemlerin sahiplerinin evlerine yakın billboardlarda kendi yazdıkları tweetler sergilendi. (Profil resimleri ve kullanıcı adları blurlu olarak.) Kampanya, ülkede tanınmış siyahi bir hava durumu sunucusunun bu yaz online ortamda maruz kaldığı hakaretlerden sonra piyasaya sürüldü.

Resimdeki tweette “Eve siyah bir insan gibi kokarak geldim.”, aşağıdaki sloganda ise “Sanal ırkçılık, gerçek sonuçlar.” yazıyor. Kampanyanın dikkat çekici noktası, sanal ırkçılığı gerçek hayata taşıyor olması ve bir de insanların sanal mesajlarını offline ortamda görmekten duydukları utanç yüzünden online nefret söyleminde bulunmaktan vazgeçip vazgeçmeyeceklerini görmek. Fakat, insanların kimlikleri gizli tutulduğu için herhangi bir utanç duydukları söylenemez. Yine de, Criola, asıl noktanın farkındalık yaratmak ve bir tartışma başlatmak olduğunu söylüyor. Eğer, insanlar bu billboardları görünce yaptıklarından utanır ve bundan vazgeçerlerse bu da kampanyanın ikincil bir getirisi olacak.