BTK Twitter’a 150 Bin TL Ceza Kesti

BTK Twitter’a 150 Bin TL Ceza Kesti

Son dönemlerde yaşanan hükümet ile sosyal medya şirketleri arasındaki denetimsel problemler ve tartışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor.

Sosyal medya mecralarındaki provakatif içeriklerin sosyal toplum değerlerine olan etkisi uzun süredir araştırma konusuydu. Sosyal medya mecralarının oluşumunun ilk gününden itibaren süregelen problemler, bireysel özgürlük alanı tartışmalarının çevresinde şekillenmeye devam ediyor. Tüm bunlar yaşanırken, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından Twitter’a, “terörist propaganda” içeriklerine engel olmadığı gerekçesiyle 150 Bin TL tutarında ceza kesildi.

Twitter hesapları tarafından sağlanan içeriklerin sosyal toplumun değerlerine aykırı olduğuna karar veren Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Twitter’a 150 Bin TL ceza kesti. Geçtiğimiz dönemlerde de devlet yönetimleri ile benzer konulardan problem yaşayan Twittera, bahsi geçen içerikleri bildirilmesine rağmen engellemediği için cezanın uygulandığı belirtiliyor. Reuters’ın haberine göre Türkiye’de dijital iletişim kanallarının denetiminden sorumlu olan BTK, konuyla ilgili ayrıntılı bir açıklama yapmadı. Son dönemde ülke genelinde yaşanılan siyasal hareketliliğin sosyal medyadaki yansımlarından dolayı Twitter’a kısa süreli erişim engellemeleri getirildiğini hatırlıyoruz.Gelişmeleri ise Pi ekibi olarak size aktarmaya devam edeceğiz.