Apple Tarihinde Kötü Bir İlk Yaşıyor

Apple Tarihinde Kötü Bir İlk Yaşıyor

Apple, tarihinde ilk defa satışlarında gerileme beklediklerini, satışlarında beklenen düşüşü ise 10 yıl sonra ilk kez yaşayacaklarını açıkladı.

İlk üretimlerinden bu yana satışları  sürekli artan Apple uzun aradan sonra olumsuz bir hareketlilik yaşayabilir. Açıklamayı yapan Tim Cook, 2016’nın ilk çeyreğinde analistlerin iPhone satışlarında bir düşüş beklediklerini belirtti.

Aralık ayı raporlarına göre Apple 2015 yılının son çeyreğinde 75.9 milyar dolarlık satıştan, 18.9 milyar dolar  kâr ederek tarihinin en yüksek satış odaklı kârını elde ettiklerini belirtmişlerdi. Analistlerin öngörülerine göre bu yıl Mart ayına kadar gerçekleşecek satışların 55 milyar doların altında kalması bekleniyor.

Telefon pazarında taleplerin doygunluğa ulaşması, yaşanması beklenen düşüşün sebebi olacağı belirtiliyor.  Çekik gözlü arkadaşlarımızın büyük ekran kullanımını yaygınlaştırmayı başarması ile küçük ekran seven kitle oranlarındaki düşüş de bir neden olarak görülüyor. Apple’ın satış kârlarında beklenen düşünün temel nedeni ise Çin borsasının durağanlaşması olarak gösteriliyor.

Apple, tek ürün endeksli bir kuruluş olmasa da gelirinin büyük bir kısmını iPhone satışlarından elde ediyor.  Akıllı telefon piyasasında yaşanacak ufak bir dalgalanma şirketi doğrudan etkileyecektir. Ayrıca şirketin 17,3 milyon dolar olarak tahmin ettiği iPad satışlarından elde ettiği rakam 16,1 milyar dolar, Mac satışları ise 5.5 milyar dolar tahminine karşın 5.3 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. Yaşanan gerileme ise Apple’ın hisse senetlerinde 2.2 oranında düşüşe neden olmuştu.