Dünyanın En Güçlü 10 ve En Değerli 10 Markası Açıklandı

Dünyanın En Güçlü 10 ve En Değerli 10 Markası Açıklandı

Brand Finance, sitesinden yaptığı “Global 500” basın açıklamasında dünyanın en güçlü 10 markasını ve en değerli 10 markasını sıraladı.

Yıllık olarak açıklanan bu markalar bilinirlik, sadakat, promosyon, pazarlama harcamaları, çalışan tatmini ve kurumsal prestij kriterlerine göre değerlendirilip teste sokuluyor. Bu değerlendirmeler sonucunda en değerli 10 ve en güçlü 10 markası belirlenmiş.

dunyanin-en-guclu-10-markası

Tabloda görüldüğü üzere birinci sırada Disney var. Bu gücün kaynağında tarihi ve orijinalliği bulunuyor. İlk sırada yer almasının sebebi ise yaptığı satın alımlar ile büyümesi olarak görülüyor. ESPN, Pixar, Marvel ve belki de en kilit satın alım olan LucasFilm yani Star Wars sayesinde gücüne güç kattı. Serinin 7. filmi olan “The Force Awakens” rekor üstüne rekor kırdı. ABD’de 1 milyar dolar gişe hasılatına en hızlı ulaşan, en başarılı haftasonu açılışı ve toplam 2 milyar dolar’ı aşan hasılat ile Disney’in en başarılı filmi oldu. Bu sırada Star Wars oyuncakları yaklaşık 700 milyon dolar kazanç sağladı. Brandfinance’in tahminlerine göre marka değeri 10 milyar dolar olan Star Wars’ı Disney, LucasFilm’le birlikte 2012’de 4.05 milyar dolar’a satın almıştı. Disney için iyi bir anlaşma gibi gözüküyor.

Geçtiğimiz yıl birinci sırada olan Lego yerini Disney’e kaptırdı. Bunun sebepleri arasında Danimarkalı markanın aldığı bazı tartışmalı kararlar yatıyor. Lego, Almanya’dan perakendecilere ürünlerinde indirim yapmalarına izin vermediği için ceza aldı. Ayrıca Çinli bir sanatçının eserlerinde Lego kullanmasını engellemeye çalıştığı iddia edildi.

dunyanın-en-degerli-10-markası

Marka değeri tablosuna baktığımızda Apple liderliğini koruyor. iPhone 6’nın başarısı ve yeni piyasaya sürülen iPhone 6S sayesinde marka değeri %14 arttı. Dördüncü çeyrekte rekor kıran 51.5 milyar dolar gelir ve 11.1 milyar dolar kar elde etmesine rağmen satışlarında ilk defa düşüş yaşadı. Ama doymuş bir pazar görüntüsü veren akıllı telefon piyasasında 74.8 milyon cihaz satmak büyük bir başarı.

Kaynak:Brand Finance