Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı) Nedir?

Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı) Nedir?

Affiliate marketing, bir reklam modeli olarak yapılan satış üzerinden komisyon almayı ifade etmektedir. Genellikle e-ticaret siteleri tarafından başvurulan bu reklam modeli e-ticaret sitesi ile reklam ortaklığı yaparak, ilgili sitenin ürünlerini sattığınızda size bir miktar komisyon ödemesi yapılmasını vaad etmektedir.

Geleneksel reklam modellerinde tıklama başı maliyet (CPC) ya da bin gösterim başına maliyet (CPM) olarak ücretlendirilirken, satış ortaklığında referans olarak sattığınız her ürün için belli bir oranda reklam geliri kazanırsınız. Dünyada ve Türkiye’de pek çok e-ticaret sitesi bu modeli kullanarak site sahipleri için gelir modeli yaratmaktadır. Affiliate marketing reklam veren açısından doğrudan satın alma dönüşümünü hedeflediği için satışlara önemli katkılar sağlamakta ve doğru yerleşim sağlandığında ciddi bir satış geliri yaratmaktadır. Reklam yayıncıları için affiliate marketing diğer reklam modellerine oranla daha yüksek reklam geliri vaad ettiğinden daha cazip bir model olarak görülmektedir. Fakat ilgili modelde genel olarak sadece satış gerçekleştiğinde ödeme gerçekleştiği için yayıncının sitesinin dönüşüm sağlayabilecek niteliklere sahip olup olmadığını iyi analiz etmesi gerekmektedir. Bazı satış ortaklığı modellerinde ise diğer geleneksel reklam modellerinde olduğu gibi tıklama başına ödeme gibi bir opsiyonda bulunmaktadır. Örneğin Gittigidiyor’un satış ortaklığı modelinde tıklama başına 15 kuruşa kadar gelir elde etme şansınız bulunmaktadır. Fakat Google Adsense gibi bir yayıncı ağıyla karşılaştırdığımızda bu ücret düşük kalmaktadır. Bu nedenle affiliate marketing aracılığıyla siteniz üzerinden gelir elde etmek istiyorsanız, iyi bir yerleşim planı ve tamamen satışı odaklayan bir planlama yapmanız gerekmektedir.

Eğer bir reklam veren olarak affiliate marketing kullanacaksanız doğru sitelerle satış ortaklığı geliştirmeniz, satışlarda istediğiniz başarıyı sağlamanız için dikkat etmeniz gereken en önemli unsur olacaktır.

Görsel kaynak;
http://makemoneyonline.zone/wp-content/uploads/2016/03/how-to-make-money-online-with-affiliate-marketing.jpg