Volkswagen Skandalı Beyaz Perdede

Volkswagen Skandalı Beyaz Perdede

Kısa bir süre önce Volkwagen’in yaşadığı emisyon skandalını film yapmaya hazırlanan, dünyanın en önemli oyuncularından biri sayılan Leonardo DiCaprio, Variety’nin aktardığı bilgiye göre bu filmde kamera karşısına geçmeyecek fakat filmin prodüktör koltuğuna Jennifer Davisson ile birlikte oturacak.

The Wolf of Wall Street filmi ile daha önceden de prodüktörlüğü üstlenen Lenoardo DiCaprio, kısa bir süre sonra vizyona girecek The Revenant filminde de prodüktörlüğe imza atmıştı. Paramount Pictures’ın üstleneceği film hakkında diğer detaylar şu an için belli olmasa da Volkswagen’in yaşadığı emisyon skandalını hatırlatalım; Eylül ayının ortalarında Volkswagen’in dizel motorlu araçlarına fabrika çıkışında yapılan egzoz emisyon testlerinin hatalı olduğunun ABD’nin Çevre Koruma Müdürlüğü (EPA)’nün açıklamasından sonra, sunulan raporda Alman otomobil üreticisine yarım milyon aracı piyasadan toplama çağrısı yapıldı. Geçmişteki örnekleri de göz önüne alırsak, otomobil firmaları sorunlu hava yastığı, fren sistemleri veya vites kutusu sorunları gibi nedenlerle araç geri çağırma durumuna alışık diyebiliriz. Ama bu durum diğerlerine benzemiyordu. EPA, Volkswagen’i karbon emisyonlarını kasıtlı olarak düşük gösteren yazılımları araçlara yüklemekle suçluyordu. Volkswagen raporda dizel motorlu araçlara yerleştirilen bir yazılım sayesinde aracın karbon emisyonlarını bilinçli şekilde olduğundan düşük göstermekle suçlandığı raporda, “kasıt” iddiasının bulunması, Volkswagen yöneticileri hakkında soruşturma başlatılması ve şirkete dava açılması ihtimallerini bir anda gündeme getirdi.

EPA raporunda, yönetmeliklere uymayan her araç için 37 bin 500 dolar ceza kesilmesini teklif etti ve Volkswagen’in, ABD’de 2008’den bu yana 482 binin üzerinde dizel motorlu araç sattığını göz önüne alınca da tartışmalara Beyaz Saray da müdahil oldu. Beyaz Saray, yaptığı açıklamayla gelişmeler için “oldukça düşündürücü” yorumunu yaptı. 2008 yılından beri ABD’ye satılan Volkswagen araç sayısının toplam tazminatı 18 milyar dolar gibi bir rakamı ortaya çıkarması Beyaz Saray’ı düşündürmüş bulunuyor(!)

Volkswagen’nin ABD operasyonlarının başındaki isim Michael Horn, ilk açıklamasında ABD’li yetkililere karşı dürüst olmadıklarını itiraf etti ve “Dürüst davranmadık ve işi batırdık. Özür dileriz” dedi. Hal böyle olunca, eylül ayından bu yana dünyayı kasıp kavuran Volkswagen skandalına bir bakış da Leonardo DiCaprio’dan geldi.