Spotify'dan Müzikle Uyanmaya Bilimsel Yaklaşım

Spotify’dan Müzikle Uyanmaya Bilimsel Yaklaşım

Müzik Psikoloğu David. M Greenberg ile Spotify, gerçekleştirdikleri araştırma sonucunda uyanmak isteyenler için bilimsel yöntemlerle seçilmiş bir çalma listesi oluşturmuşlar.

Bu listeyi oluştururken belirli kıstaslara göre şarkıları bir elemeden geçirilmiş. Bu kriterlerden bazıları:

Yavaşça Yükselen Müzikler: Başından sonuna kadar çok hareketli olan bir şarkının sizi yataktan çıkaramayacağını belirtiyorlar. Yavaş ve slow başlayıp kademe kademe hareketlenmesi uyanıp kendinize gelmenize daha faydalı oluyor.

Pozitif Sözler: Şarkının siz uyandıktan sonra sizi güne başlamaya motive edecek ve yüzünüzdeki o huysuzluğu atıp olumlu moda girmenizi sağlayacak sözlere sahip olması lazım.

Güçlü Tempo: Uyanmanıza yardımcı olan elementler sadece bunlarla sınırlı değil. Sonik olarak da şarkının belli bir tempoya sahip olması lazım. 100-130 arasında BPM(beat per minute)’e sahip olan şarkılar sizi daha çabuk ayağa kaldırıyor ve üzerinizdeki olumlu havanın daha uzun sürmesini sağlıyor.

Bilim, müziğin bizi duygusal, fiziksel ve beynimiz de dahil olmak üzere birçok boyutta etkilediğini gözler önüne seriyor. Bu yönteme göre Coldplay-Viva la Vida şarkısı gibi doğru müzikler uyanmanıza yardımcı olduğu gibi günü daha enerjik geçirmenize de katkı sağlıyor.

Spotify’ın oluşturduğu listeyi buradan dinleyebilirsiniz.