karekod nedir

Karekod Nedir? (QR Kod Ne İçin Kullanılır?)

Karekodlar / data matrix 2 boyutlu veri depolamaya imkan sunan gelişmiş barkod sistemleridir. Karekodların / QR kodların  geleneksel barkodlardan temel farkı stardart barkodlara göre çok daha fazla bilgi depolayabilmesidir. Karekodların içine URL, metin, video ve resim gibi bir çok zengin içerik yerleştirebilmektedir. Durum böyle olunca bir çok marka ambalajlarında, basılı işlerinde,  vb. bir çok farklı mecrada QR kodlara yer vermeye başlamıştır.

Karekodlar fonksiyonellik anlamında bir çok artı barındırsada biz pazarlamacılar için sunduğu en önemli fırsat olarak geleneksel + dijital iletişimi birleştirme fırsatı yaratmasıdır diyebiliriz. Tasarımlara eklenen bu QR kodları okutmak için öncelikle cep telefonumuz yada kamerası olan taşınabilir bir cihaz kullanılması gerekmektedir. Bu noktada Anroid ve iOS platformunda bir çok uygulama bulunmaktadır.

Android platformunda kullanılan en popüler Karekod okuyucu uygulamalarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz;

https://play.google.com/store/search?q=qr%20kod%20okuyucu

iOS cihazlarında ise App Store’da kısa bir arama yaptıktan sonra en popüler QR kod okuyucu uygulamalarına erişebilirsiniz.

QR Kod Nasıl Oluşturulur?

QR kod oluşturmak için günümüzde yerli ve yabancı bir çok site bulunmaktadır. Bu sitelere ulaşmak için Google üzerinde kısa bir araştırma yapmanız yeterli olacaktır. Biz bu yazımızda https://tr.qr-code-generator.com/ isimli site üzerinden QR kod oluşturma işleminden bahsedeceğiz.

qr kod oluşturma

Öncelikle karekod oluşturmadan önce dinamik ve statik yapıda oluşturabilme fırsatımız olduğunu bilmemiz gerekiyor. Peki nedir bu dinamik qr kod  / statik qr kod derseniz? Kısaca şöyle cevaplayabiliriz;

statik qr kod : Oluşturduktan sonra içindeki bilgileri değişme fırsatınız bulunmamaktadır.

dinamik qr kod : QR kodu oluşturduktan sonra dilediğiniz zaman içindeki bilgileri değiştirebilirsiniz. Böylelikle basılı işlerinizdeki tasarımlarınızı çöp olmadan mevcut QR kodunuzu verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

qr kod veri türleri

QR Kodlarınızın içine yukarıdaki görselde belirtilen tüm şekillerde veri saklayabilirsiniz.

QR Kodları Nasıl Kullanmalıyız?

QR Kod uygulamalarında yapılan en büyük yanlışlardan biri kullanıcı deneyimini düşüren uygulamalara yer vermektedir. Bu noktada QR kod kullanmaya karar vermeden önce öncelikle gerçekten kullanacağınız mecra üzerinde vermek istediğiniz ekstra bilgiyi verip veremediğinizi sorgulamanız gerekmektedir.

Ayrıca kullanıcı deneyiminide düşünerek gerçekten eklediğiniz QR kodun o alanda sorgulanıp sorgulanamayacağı olmalıdır. Örneğin bir sosyal medya hesabında paylaşılan içerikte QR kod’a yer vermek mevcut mobil kullanım dataları göz önüne alındığında oldukça kötü bir kullanıcı deneyimi yaşatacaktır. Çünkü kullanıcıların büyük kısmı zaten mobil cihazlarını kullanarak sosyal ağlarda vakit geçirmektedir, durum böyle olunca kullanıcının sizin QR kodunuzu okutabilmesi için ikinci bir mobil cihaza ya da farklı uygulama desteklerine başvurması gerekecektir.