Hayat ve Umut İçin Yürü: Relay For Life

Hayat ve Umut İçin Yürü: Relay For Life

Türkiye’de ilk kez yapılacak olan ve Boğaziçi Üniversitesi’nin ev sahipliğini üstlendiği “Relay For Life” kansere karşı farkındalık etkinliği, Pembe Hanım Kanserli Hastalar ve Yakınlarıyla Dayanışma Derneği iş birliği ile  10-11 Ekim 2015 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Şimdiye kadar 24 ülkede 4 milyon kişiye kişiye sesini duyuran etkinlik, Türkiye’de de Boğaziçi Üniversitesi aracılığıyla kitlelere sesini duyurmaya çalışacak. Uçaksavar stadyumunda gerçekleştirilecek etkinlikle ilgili olarak Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Yaşam Bilimleri Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Rana Sanyal şunları söyledi: “Boğaziçi Üniversitesi akademik anlamda kaliteli işlere imza atarak, bilimsel araştırmada öncü bir kurum olma kimliğini sürdürürken, bir yandan da toplumumuzun sorunlarına çare olacak çözümler üretmektedir. Bu çözümler, bazen teknolojik, bazen topluma fayda sağlayacak sosyal projeler olmakla birlikte öğrencisinden, öğretim üyesine Boğaziçi Üniversitesi, topluma karşı sorumluluğunu bir bütün olarak görmekte, somut ürünlerin yanı sıra toplumsal sorunların farkındalığını arttırmanın önemine inanmaktadır. Pembe Hanım Derneği ile yaptığımız bu işbirliği kanser hastaları ve yakınları ile bizim kurum olarak dayanışmamızın yanı sıra daha geniş bir kesimin dikkatini konuya odaklamaya vesile olursa mutlu olacağız.

Etkinlik kapsamında isteyen herkes en az 2, en fazla 50 kişilik gruplar halinde takımlar oluşturabilecekler. Takımlar etkinlik alanındaki parkurda yürüyüşler yaparak “hayat ve umut için yürüyorum” mesajını verecekler. Etkinlik kapsamında ücretsiz olarak kanser hakkında verilecek olan seminer ve söyleşilere isteyen herkes katılabilecek. Etkinlik sonunda elde edilen gelirin; ÇAPA Tıp Fakültesi Onkoloji Servisi’ne ait araştırma bölümünün yenilenmesi ve “Kanser Bitince Başlayan Her Şey” kitabının çevirisi ve basımı, devlet hastanelerinde kanser hastalarının özlemini duyduğu ev ortamının oluşturulması, Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Onkologlar Araştırması’na finans desteği verilmesi gibi ihtiyaçlarda kullanılması planlanıyor.