Görme Engelliler Facebook'taki Fotoğrafları Tanıyabilecek

Görme Engelliler Facebook’taki Fotoğrafları Tanıyabilecek

Facebook yapay zekayı kullanarak görme engelli kullanıcılarına fotoğrafları tanıtmak için yeni bir hamle yaptı.

Kullanıcı sayısı 1,5 milyara ulaşan Facebook, kullanıcı deneyimlerini zenginleştirmeye görme engellilerle devam ediyor. Yapay zekadan faydalanarak atılan bu yeni adımın temelleri aslında bize pek yabancı değil. Geçtiğimiz yıllarda Face.com’u satın alarak yüz tanıma özelliğini etkinleştiren sosyal ağ, yeni girişiminde de benzer bir teknolojiden faydalanmış.

Facebook’a yeni bir fotoğraf yüklediğimizde, fotoğraftaki kişiler site tarafından tespit edilerek bize etiket önerileri sunuluyor. Görme engelliler için düşünülen bu yenilikte de fotoğraftaki nesneler tanımlanarak küçük açıklamalar halinde fotoğrafın yanına eklenecek.

Şu anda görme engelli insanların ekran okuyuculara ulaşma imkanı var ve bu sayede insanların Facebook’ta ne yazdıklarına dinleyerek ulaşabiliyorlar, fakat bu güne kadar paylaşılan fotoğraflar hakkında bilgi sahibi olmaları için bir yol yoktu. Bu sayede sitede görme engellilerin kullanımı için büyük bir adım atılmış olacak.

Facebook’un ilk görme engelli mühendisi Matt King, “Haber kaynağınınızın ne kadarının görsel öğelerden oluştuğunu bir düşünün. Muhtemelen büyük bir çoğunluğu. Ve genellikle insanlar bu fotoğraflar hakkında yorum yapıyor ya da yüklerden fotoğraf hakkında bir şeyler yazıyor,  ama fotoğrafta ne olduğunu yazmıyor. Benim gibi biri için bu gerçekten “Tamam, burada neler oluyor?  Bütün bu tartışma ne hakkında?” dedirtebilir.” diyor.

Amacı internet aracılığıyla bütün insanları birbirine bağlamak olan Facebook, kullanıcı deneyimini herkes için zenginleştirmek istiyor ve bunun için yeniliklere devam edecek gibi  görünüyor.

gorme-engelliler-facebooktaki-fotograflari-taniyabilecek2