Google'ın Sürücüsüz Aracı Polis Çevirmesine Takıldı

Google’ın Sürücüsüz Aracı Polis Çevirmesine Takıldı

Düşük hızla seyahat eden Google’ın sürücüsüz aracı polis engeline takıldı. 11 Kasım 2015 tarihinde öğle saatlerinde bir polis tarafından yavaş gittiği gerekçesiyle durdurulan araca yoldan geçenlerde oldukça ilgi gösterdi.

Geçtiğimiz gün Google’ın Hızlı Dağıtım Laboratuvarı yöneticilerinden olan David Weekly, sürücüsüz araçlarının polis tarafından çevrildiğini attığı tweet’le duyurdu. Weekly, konuyla ilgili herhangi bir yorum yapmazken otomobilin yavaş gittiği gerekçesiyle polis tarafından durdurulduğu konusu üzerinde duruluyor. Polis memuru, sürücüsüz aracın operatörüyle uzaktan iletişim kurarak hız limitlerine göre aracın yolları nasıl geçtiği hakkında bilgi aldıktan sonra aracın yoluna devam edebilmesi için aracı serbest bıraktı. “11 Kasım günü öğleden sonra Mountain View Polis Departmanı’ından bir trafik polisi, trafikte yavaş giden bir araç nedeniyle takip eden araçların yığılma yaptığını görür. Asgari hızın 35 mph olduğu yolda 24 mph hızla giden otomobile yaklaşan polis memuru, aracın Google’ın sürücüsüz araçlarından biri olduğunu fark eder.” Google’ın sürücüsüz aracının kenara çekilmesi olayını raporlayan Mountain View polisinin raporunun ilk cümleleriyse bu şekilde oldu.

Duruma pekte şaşırmadıklarını belirten Google çalışanları “Fazla yavaş gitmek mi! İnsanların (insanlı araçların) böyle bir nedenle sık sık kenara çekilmediğine iddiaya girerim” ifadelerini kullandı. Birçok insanın bu polis memuru gibi sürücüsüz araçları durdurduğunu dile getiren çalışanlar sorulan sorulara da titizlikle cevap verildiğini belirtti. Bu güne kadar 1.2 milyon sürüş gerçekleştiren otomobiller 11 kez kaza yapsa da bu kazaların hiçbiri sürücüsüz otomobillerin hatasıyla gerçekleşmedi. Trafik kazalarının % 90 ‘nının insan hatalarıyla gerçekleştiği göz önünde bulundurulursa Google sürüş konusunda oldukça başarılı. bu süreçte bir kez bile ceza almadığını belirten Google bu durumdan oldukça mutlu.