Tüm Ekranlar Bilgisayara Dönüşüyor : Chromebit

Tüm Ekranlar Bilgisayara Dönüşüyor : Chromebit

Tüketicilere sağladığı kolaylıklar sebebiyle taşınabilir teknolojilere sahip olma oranlarının artması, bu alana yapılan yatırımlara her geçen gün bir yenisini ekliyor. Bunun son örneği ise Asus ve Google işbirliğiyle Nisan ayında tanıtılan ve yeni satışa sunulan Chromebit.

Chromebit, HDMI girişi olan ekranlara bağlanarak onların bilgisayar olarak kullanılmasına olanak sağlayan ve cepte taşınabilecek kadar küçük boyutlarda olan bir cihaz. Bluetooth özelliği bulunan Chromebit’in kontrolünü sağlamak için yine bluetooth özellikli bir klavye ve fare yeterli. Chrome OS işletim sistemine sahip olan cihaz şimdilik sadece bir web tarayıcı üzerinden gerçekleştirilen birkaç işlemi gerçekleştirse de, ileride farklı özellikler eklenerek geliştirilebilir. Cihazın şu anki sahip olduğu teknik özellikler; dört çekirdekli Rockchip işlemci, 16 GB dahili hafıza ve 2 GB RAM.

Basit ihtiyaçlara cevap verebilecek yetenekte olan Chromebit’in Türkiye’de ne zaman satışa sunulacağına dair bir bilgi yok. Yurt dışındaki satış fiyatı ise 85 dolar.