Facebook Üzerinden Canlı Yayın Yapma Dönemi Başladı

Facebook Üzerinden Canlı Yayın Yapma Dönemi Başladı

Her yıl yeni gelişmeler ortaya koyan Facebook kuruluşundan bu yana kendinden söz ettirmeyi başaran, kendini sürekli geliştirip yenileyen geleneğinden ödün vermemeye devam ediyor. Facebook bu özelliği ile 2016 nın tartışmasız en çok konuşulacak uygulamasını ortaya koymuş oldu. “Live stream for Facebook” ismiyle tanıtılan servis ile Facebook sayfanızdan canlı yayın yapmanız mümkün.

Facebook’a eklenen yeni canlı yayın özelliğiyle Periscope’un en ciddi rakibi konumuna gelen bu sistem, şu anda Türkiye’de de kullanılabilir hale geldi. Ancak bu sistemden faydalanmak için belli şartlar taşımanız gerekiyor. Oldukça kolay olan bu sistem ile farklı bir program indirmeye gerek kalmadan tüm Facebook takipçilerinizin sizi canlı olarak takip etmesini sağlayabilirsiniz.

Nasıl mı?

Daha öncede bahsettiğim gibi canlı yayın yapabilmek için bazı şartlar gerekiyor. Bu şartların ilki onaylanmış bir sayfanız ya da profilinizin olması. Eğer onaylanmış bir profiliniz yoksa şuan bu sistemden faydalanamıyorsunuz. Ancak ilerleyen zamanlarda herkesin kullanabileceği (ABD’de herkes kullanabiliyor) bu uygulamayı kullanabilmek için ikinci şart ise iPhone kullanıcısı olmak. Bu iki şartı taşımanız işinizi oldukça kolaylaştırıyor. Facebook uygulamasına girip sayfanızda paylaşım yaptığınız barı açtığınızda karşınıza sırasıyla emoji ve yer bildirimi çıkıyor. Bunların sağına eklenen canlı yayın sekmesini tıklayarak kameranız aktif oluyor ve sizden canlı yayın başlığı istiyor. Hemen altında bulunan ikondan da kimlere açık olacağınızı kendiniz seçebiliyorsunuz.

Yayını başlattıktan sonra ön veya arka kamera arasında geçiş yapma özelliğine sahip bu yeni uygulaması ile Facebook, Periscope’yi kısa süre içerisinde geride bırakmayı hedefliyor.