Diğer Sektörlere "Önce İşi Görelim" Demişler, Bir Reklamcı Sabrı Bulamamışlar

Diğer Sektörlere “Önce İşi Görelim” Demişler, Bir Reklamcı Sabrı Bulamamışlar

Konkurlar, sunumlar, çöpe giden fikirler, her seferinde alınan riskler… Reklamcılık dünyasına çok yabancı olmayan bu kelimeler diğer sektörlerde pek hoş karşılanmamış.

Canada/Toronto merkezli ajans Zulu Alpha Kilo, Strategy isimli bir derginin düzenlediği “Yılın Ajansı” gecesi için hazırladığı videoda oyuncu olmayan, tamamen gerçek insanlara reklamcıların genelde karşılaştığı bir durum olan işi bedavaya yapıp beğenilirse müşteri olarak yola devam etme durumunu teklif ediyor ve pek hoş karşılanmıyor.

Videoda restoran sahibi, fitness eğitmeni, mimar, restoran sahibi gibi çeşitli sektörlerden insanların yanına gidilerek, istenen işi bedava yapmaları ve yaptıkları iş beğenilirse onların devamlı müşterisi olacakları söyleniyor. Alınan tepkiler tahmin edeceğiniz gibi pek parlak değil. Video aslında hemen hiçbir sektör bunu kabul etmezken reklamcıların hala neden buna boyun eğdiği sorusuna bir cevap bulmaya çalışıyor. Esprili anlatımına rağmen, bu konu Zulu Alpha Kilo için önemli bir durum. Kuruluşundan sonra ilk iki yıl konkurlara katılan ajans, son beş yıldır bunu bırakmış. Ajansın kurucusu ve CCO’su Zak Mroueh, “Son beş yıldır bizden bedava yaratıcı işler isteyen konkurlara katılmayı bıraktık. Böylece müşterilerimizin yeni işler kazanmak için para harcadığı kaynakları kullanmak yerine onların markalarını destekleyebiliyoruz.” diyor.