Bu Uygulamayla Mekanları Değil İnsanları Değerlendiriyoruz

Bu Uygulamayla Mekanları Değil İnsanları Değerlendiriyoruz

Peeple adlı uygulama bizlere Yelp’te mekanlar için yaptığımızın benzeri değerlendirmeleri anonim olarak insanlar için yapma fırsatı sunuyor.

Peeple uygulamasıyla biri hakkında yorum yapmanız için o kişinin telefon numarasını bilmeniz yeterli. İstediğiniz birini telefon numarasıyla sisteme dahil ettikten sonra oylayıp yorum yapabilirsiniz. Telefon numarası ayrıntısı önemli, çünkü böylece yorum yaptığınız kişiler söylediklerinizden SMS ile haberdar olabiliyor. Bu süreçte anonimliğinizi korumaya devam ediyorsunuz.

Değerlendirme yapmak için 3 farklı kategori bulunuyor ve size bunların en az birini seçme zorunluluğu getiriliyor. Bu kategoriler: Kişisel, romantik ve profesyonel. Bu özellik yorumladığınız kişiyle en az bir şekilde bağınız olduğunu kanıtlaması için getirilmiş, fakat eleştiriler tam da bu noktada başlıyor. Bunun kontrol edilmesi neredeyse imkansız.

Uygulamanın kurucuları Julia Cordray ve Nicole McCullough; bir araba alırken ya da bir restorana giderken başkalarının yorumlarına verdiğimiz önemin bir insanı hayatımıza alırken de aynı şekilde geçerli olduğunu savunuyor. Eleştirmenler ise bunun aksine bir insanı açık açık eleştirip ifşa etmenin bir araba ya da restoran hakkında yorum yapmaktan farklı olduğunu, uygulamanın kötü yerlere varabileceğini söylüyor. Tüm eleştirilere rağmen uygulamanın değeri şu an 7,6 milyon doları bulmuş durumda.

Ayrıca uygulamanın Youtube kanalında uygulamayı geliştiren iki arkadaş yolculuklarını bölüm bölüm anlatıyorlar. Aşağıda ilk bölümü izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=I9d5_f6Hhm8