Basit, Yaratıcı ve Etkili: Fiat Safety Wi-Fi

Basit, Yaratıcı ve Etkili: Fiat Safety Wi-Fi

Safety Wi-Fi projesi ile Fiat, taksilerde emniyet kemeri kullanımını yüzde yüze ulaştırmayı başardı.

Ambient reklamda çok sık başarılı örnekler göremiyoruz. Fakat Leo Burnett Brezilya ve Fiat tarafından gerçekleştirilmiş basit ama bir o kadar yaratıcı çalışma kıskandıracak cinsten. Fiat, trafik kazalarının insan yaşamını ne kadar etkilediğini farkında. Bunun üzerine yapılan araştırmalarda, kazalarda emniyet kemerinin yüzde 75 oranında ölüm riskini azaltmasına rağmen yolcuların yüzde 90’ının emniyet kemeri takmadığını fark etti. Kampanyanın amacı ise yolcular için bu kadar önem taşıyan emniyet kemerini kullanma alışkanlığını kazandırmaktı. Bu kadar büyük bir oranda emniyet kemeri kullanma alışkanlığı olmayan hedef kitlenin tutumunu nasıl değiştireceklerdi?

Kampanyada yaratıcı stratejiye giden yolda yapılan araştırmalarda, insanlar kendi rahatlarını düşünerek hareket edebiliyor ve yeni doğan ihtiyaçlar için bulundukları yerden vazgeçebiliyorlar. Bu yeni ortama insanları alıştırmanın yolu ise ödül veya ceza yönteminden geçtiği sonucuna ulaşılmış.

Marka, yapılan araştırmalardan çıkan insightlar ile insanoğlunun artık fizyolojik, temel ihtiyaçları arasında yer alan interneti başarılı ve güzel bir uygulama ile sunuyor. Fiat markalı taksilerde ücretsiz Wi-Fi olduğunu gören hedef kitle, internete ulaşmak için şifre girmesi gerektiğini biliyordu. Wi-Fi’ye ulaşmak için yapacakları tek şey oturdukları koltuğun emniyet kemerlerini takmak. Kampanya sonucunda ise; 4500’den fazla kişi yolculuk etmiş ve yolculuklarda %100 emniyet kemeri takılma başarısı sağlanmış.