Akıllı Dijital Kumbara: ”Clever Kash”

Akıllı Dijital Kumbara: ”Clever Kash”

Paranın giderek soyutlaştığı, nakitsizleşmeye gidilen şu dönemde çocuklara paranın değerini aşılama konusunda ebeveynler sıkıntı yaşamakta.

İnternet üzerinden yapılan ödemeler, sanal mağazalardan yapılan alışverişler, mobil ve internet bankacılığı kullanımı Bitcoin gibi sanal para birimlerinin çoğalmasına sebep oldu. Bu durumlar karşısında akılcı bir yaklaşım sergileyen Yeni Zelanda bankası ASB BANK “CLEVER KASH” adını verdiği dijital bir fil kumbarayla müşterilerinin karşısına çıktı. Çocuklara birikim yapma ve paranın değeri hakkında eğitim vermeye çalışan ebeveynlerin imdadına yetişecek dijital kumbara, mobil bankacılık ile entegreli çalışıyor. “Akıllı Kash” ile kumbaraya yeni bir görünüm kazandıran banka bu kumbara ile çocuklara küçük yaşta kendi tasarruf hedeflerini belirlemelerine ve erken yaşta bu davranışı alışkanlık haline getirmelerini sağlıyor.

Ebeveynler istedikleri tutarı mobil bankacılık üzerinden çocuklarının dijital kumbarasına atıyor ve çocuklar Clever Kash üzerinde bulunan dijital ekran sayesinde o an kumbaralarında ne kadar paralarının olduğunu rahatlıkla görebiliyorlar. Bu sayede çocuklar para biriktirme alışkanlığı kazanırken aynı zamanda mutlu oluyorlar.