Tim Cook, Apple'ın Vergi Kaçırdığı İddialarına Yanıt Verdi

Tim Cook, Apple’ın Vergi Kaçırdığı İddialarına Yanıt Verdi

Apple ülke dışında elde ettiği gelirlerin vergisini ödemediği için eleştiri oklarının hedefi oldu ve Tim Cook, bu eleştirilere sert cevaplar verdi.

Apple, son günlerde Amerika’daki bazı habercilerin hedefi olmuş durumda. Bunun nedeni ise, şirketin vergilerini gerektiği gibi ödemediği iddiaları. Bu iddialar Apple CEO’su Tim Cook’u çok kızdırdı. Amerikan vergi sistemini eleştiren Cook, yasalar değişene kadar bu durumun süreceğini söyledi.

Dünya’nın ve Amerika’nın en çok kazanan şirketi olan Apple, yurtdışında gerçekleştirdiği satışlardan kazandığı paranın vergisini ödemiyor. Bu durum da bazı çevreler tarafından büyük bir skandal ve vergi kaçakçılığı olarak nitelendirildi. Tim Cook ise, CBS televizyonunda yayınlanan “60 Minutes” adlı programa katılarak bu iddiaların hepsine yanıt verdi. Apple’ın ülke çapında en çok vergi ödeyen kuruluş olduğunu belirten Cook, yurtdışında elde ettikleri geliri ülkeye sokmaları durumunda kazancın %40’ına vergi olarak el konulacağını söyledi. Yaptıkları her şeyin yasal olduğunu ve gelirlerinin ne kadarını ülkeye sokacaklarına kimsenin karışamayacağını söyleyen Apple CEO’su, ancak yasalar değişirse bunu yapacaklarını belirtti.