Sektör Haberleri

Sadece Renk Körü Olanların Anlayabileceği Reklam Kampanyası

Coca Cola Danimarka’da alışılmamış bir kampanyaya imza attı. Ishihara renk körlüğü testi olarak bilinen yöntemle yayınladığı ilan birçok kişi tarafından anlaşılamadı.

Coca cola, yeni ürünü olan stevia bitkisiyle tatlandırılmış kola Coca Lola Life için bir tanıtım kampanyası düzenledi, fakat bunu yaparken sıra dışı bir yola başvurdu. Reklamın verdiği mesajı nüfusun yalnızca %5’i anlayabildi. Bunun nedeni de mesajın çoğu insana yeşil ve kahverengimsi yuvarlakların ardında gizli gibi görünmesiydi. Aslında bu görüntü Ishihara renk körlüğü testi olarak bilinen bir yöntemle hazırlanmış bir ilan. Bu yüzden de sadece renk körü insanlar tarafından anlaşılabiliyor. Yalnızca onlar imajın içine yerleştirilmiş “Life” yazısını görebiliyor.

Essencius adlı yaratıcı ajansın imzasını taşıyan kampanya, ajansın yönetici ortağı  Brian Orland tarafından şöyle anlatılıyor: “Amacımız, azınlığı hedefleyerek çoğunlukla etkileşim yaratmak. İnsanları şaşırtarak onların yazan mesaj hakkında meraklanmasını sağlamak etkileşim oranlarında büyük bir etkiye sahip.” Ajansa göre kampanyanın geleneklere karşı gelen yaklaşımı, var olan kazanılmış medyada 10 ve 60 yaş aralığındaki Danimarkalı nüfusa ulaşmayı sağlamış.

1 Comment

1 Comment

  1. Avatar

    halil

    Ara 29, 2015 at 23:37

    bende görüyorum ama renk körü değilim. Yoksa süper yeteneklerim mi var?
    eman yarabbi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
X