Sigorta Şirketlerinin Whatsapp Kullanımı

Sigorta Şirketlerinin Whatsapp Kullanımı

Sigorta şirketleri kampanyalarını oluştururken artık esprili bir dil tercih ediyorlar.

Markalar ve konumlandırmaları oldukça önemlidir. Sigorta markaları genelde güçlü, güvenilir, dikkatli bir ses tonu kullanmayı tercih ediyor. Birbirinden farklı iki örnek olsa da sigorta şirketlerinin eğlenceli bir dil kullandıklarını göstermek için iki farklı kampanya incelemek istiyorum. İlk olarak Hollandalı sigorta markası olan Ditzo, yaptığı kampanya ile vermek istediği mesajı açıkça hedef kitlesine aktarmayı başarıyor. Kampanya Whatsapp üzerinden ev sigortası başvurusu yapılabileceğini, uygulama içinde bulunan emojiler ile anlatıyor.

Diğer sigorta markası ise Anadolu Sigorta. Sosyal medya üzerinden tüketicilerinin ihtiyaçlarına yönelik mesaj veriyor. Kampanya “bizim aile’nin” Whatsapp konuşmalarının serisini anlatıyor. Eğlenceli ve aile içi içgörüyü yakalayarak hedef kitleyi yakalamaya çalışıyor.

Anadolu Sigorta’nın reklam kampanyalarında biraz daha eskiye gidecek olursak, Sigortam Cepte uygulaması ile poliçe dönemini eğlenceli bir roman havası olan “Anadolu Sigorta App Koydum” şarkısıyla  başlatmıştı. İki kampanyanında ortak yanı farklı bir ses tonu ile, sert imajını kırarak hedef kitlesine mesajını veriyor olması. Değişen tüketici davranışlarını, Y kuşağı ve gelişen teknolojiyi de göz önünde bulundurarak, kampanyalarını online ve Whatsapp üzerinden oluşturuyorlar.