Mitsubishi Electric ve İnomist İletişim'den Genç İletişimcilere Altın Tavsiyeler

Mitsubishi Electric ve İnomist İletişim’den Genç İletişimcilere Altın Tavsiyeler

Teknoloji öncüsü Mitsubishi Electric ve markanın iletişim danışmanlığı ajansı İnomist, General Ali Rıza Ersin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Halka İlişkiler ve Organizasyon Bölümü öğrencileriyle buluştu. “Sektörün aktörleri, iletişimin püf noktaları” temasıyla düzenlenen seminerde konuşmacı olarak yer alan Mitsubishi Electric Türkiye Reklam ve Halkla İlişkiler Ekip Lideri Savaş Ceneviz ve İnomist İletişim Danışmanlığı Ajans Başkanı Sibel Selvi Arslantürk, geleceğin iletişimcilerine deneyimlerini aktarırken başarılı bir iletişim profesyoneli olma yolunda atılması gereken adımlar konusunda tavsiyelerde bulundular.

 

Türkiye’de klima, fabrika otomasyonu, asansör ve yürüyen merdiven, görsel veri sistemleri, uydu ve uzay sistemleri, ulaştırma bağlantılı alt yapı sistemleri gibi pek çok farklı alanda ileri teknoloji ürün ve çözümleriyle dikkat çeken Mitsubishi Electric, dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen markalarına iletişim danışmanlığı hizmeti veren İnomist ile birlikte genç iletişimcilerle buluştu. General Ali Rıza Ersin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Halka İlişkiler ve Organizasyon Bölümü’nde 9 Ocak Çarşamba günü düzenlenen “Sektörün aktörleri, iletişimin püf noktaları” temalı seminerde, Mitsubishi Electric Türkiye Reklam ve Halkla İlişkiler Ekip Lideri Savaş Ceneviz ve İnomist İletişim Danışmanlığı Ajans Başkanı Sibel Selvi Arslantürk konuşmacı olarak yer aldı. Kurumsal iletişim departmanları ve iletişim danışmanlığı ajanslarının hizmet kapsamı hakkında bilgi verirken örnek olaylar üzerinden deneyimlerini aktaran Ceneviz ve Arslantürk, öğrencilere iyi bir iletişim profesyoneli olma yolunda atılması gereken adımlar konusunda tavsiyelerde bulundular.

 

“Kurumsal itibarı güçlendirirken sürdürülebilir ilişkiler kuruyoruz.”

Mitsubishi Electric Reklam ve Halkla İlişkiler Departmanı olarak, markanın Türkiye’deki bilinirliğinin arttırılması ve kurumsal itibarın güçlendirilmesi için gerekli iletişim stratejilerini belirlediklerini ve iletişim aktivitelerini yönettiklerini belirten Mitsubishi Electric Türkiye Reklam ve Halkla İlişkiler Ekip Lideri Savaş Ceneviz, sözlerine şöyle devam etti; “Medya ilişkileri, konu-gündem, sosyal medya ve etkinlik yönetimi, sponsorluk iletişimi, reklam kampanyaları, medya planlama ve kurum içi iletişim gibi birçok başlıktaki çalışmalarımızı belirlediğimiz iletişim stratejileri çerçevesinde hayata geçiriyoruz. Özellikle son dönemde dijital iletişim araçlarına büyük önem veriyoruz. Çünkü hızla dijitalleşen çağımızda başta genç nesil olmak üzere pek çoğumuz dünyadaki gelişmeleri dijital ortamlardan takip etmeyi tercih ediyoruz. Pek çok farklı alanda hayatın içinde yer alan dijital dönüşümün öncüsü bir marka olarak biz de yeni dünya düzenine ayak uydurmak için çalışmalarımızı bu doğrultuda planlıyoruz. Konvansiyonel ve dijital iletişimi entegre ederek hayata geçirdiğimiz her türlü iletişim çalışmamızda hedef kitlemiz ve sosyal paydaşlarımızla sürdürülebilir güçlü ilişkiler kurabilmek hedefiyle yol alıyoruz. Tüm bu çalışmalarımız kapsamında iletişim danışmanlığı ajansı, dijital ajans, medya planlama ve satın alma ajansı, etkinlik ajansı gibi iş ortaklarımız ile birlikte hareket ediyoruz.”

 

“Genç nesil iletişim sektörüne yüksek katma değer sağlayacak.”

Dünya markalarının, global iletişim stratejileri ile faaliyet gösterdikleri ülkenin lokal dinamiklerini senkronize etmelerinin önemine değinen Ceneviz, iletişimle ilgili bir çok parametrenin doğru analiz edilmesi ve stratejik iş ortaklarının hassasiyetle yönetilmesi gerektiğini vurguladı. Günümüzün yeni iletişim modellerine dikkat çeken Ceneviz; “Yakın gelecekte dijiPR, dijital kriz ve gündem yönetiminin daha da önemli hale gelmesi bekleniyor. Bu doğrultuda konvansiyonel yöntemlerin yanı sıra dijital mecraların da doğru analiz edilmesi ve stratejik iletişim araçlarının yeni dünyanın gerekliliklerine uygun şekilde kurgulanması gerekiyor. Dolayısıyla genç iletişimciler sektöre adım attıklarında hizmet verdikleri markaları hızlı ve değişken bir ortamda yönetmek durumunda olacakları için gelişmeleri yakından takip etmeleri oldukça önemli. Bireysel farkındalık ve gelişimle önemli başarılara imza atmaya aday olan genç nesil, dinamik ve yenilikçi yapıları ile iletişim sektörüne yüksek katma değer sağlayacak. Biz de genç nüfusuyla öne çıkan Türkiye’nin geleceğine güvenen ve teknolojik yeniliklerle ülkemize yatırım yapan bir marka olarak yeni nesillerin gelişimine destek veriyoruz. Bu doğrultuda geleceğin profesyonel yöneticileri olacak lise ve üniversite öğrencilerinin yeni dünyaya uyumu konusunda çalışmalar gerçekleştirmeye devam edeceğiz” diyerek konuşmasını tamamladı.

 

“Markaları hedef kitlesi ile buluşturuyoruz.”

İletişim danışmanlığı mesleğinin dünyadaki profesyonel başlangıcının yaklaşık bir asır önceye dayandığını ifade eden ve geçmişten günümüze nasıl evrildiğini anlatan İnomist İletişim Danışmanlığı Ajans Başkanı Sibel Selvi Arslantürk, şu bilgileri aktardı; “İletişim danışmanlığı ajansları olarak en temel hedeflerimizi; kurumları en doğru ve etkin şekilde hedef kitlesiyle buluşturmak, marka bilinirliğini artırmak, marka değeri ve kurumsal itibarı geliştirmek, markaların sektöründe, kamuoyunda ve medyada referans kurum olmasına, iş hedeflerine ulaşmasına, rekabet gücünü artırmasına ve sonuç olarak sürdürülebilir marka olmasına katkı sağlamak olarak sıralayabiliriz. Bu kapsamda marka iletişiminden medya ilişkilerine, risk yönetimi ve kriz iletişimden pazarlama iletişimine, kurumsal sosyal sorumluluktan sponsorluk iletişimine, lider iletişiminden kurum içi iletişime, dijital pazarlamadan etkinlik yönetimine kadar geniş çaplı bir alanda hizmet veriyoruz.”

 

İyi bir iletişim profesyonelinin takım ruhuna uyumlu, planlı, disiplinli, sabırlı, öğrenmeye açık ve özgüveni yüksek olması gerektiğini belirten Arslantürk, konuşma, yazı yazabilme ve dinleme konusunda yetkin, analiz etme ve problem çözme yeteneği bulunan iletişimcilerin bu meslekte başarılı olabileceğini vurguladı. Öğrencilere eğitim hayatları boyunca iletişimin farklı disiplinlerini deneyimleyebilmek adına ajanslarda staj yapmalarını, sektörel gelişmeleri takip etmelerini, yarışmalara ve organizasyonlara katılmalarını öneren Arslantürk, dünyadaki gelişmeleri takip edebilmek adına yabancı dilin önemini vurgulayarak konuşmasını sonlandırdı.