influencer marketing nedir

Influencer Marketing Nedir? (Etkileyici Pazarlama)

Bir sosyal medya pazarlaması türü olan etkileyici pazarlama bilinen adı ile influencer marketing  sosyal ağlarda sosyal etkiye sahip olan kişilerin biri ürün yada hizmeti satmaya yönelik yaptıkları pazarlama iletişimidir.

İdeolojik içerikleri kullanmayı çok seven biri değilim lakin yeni medya kavramının önümüze getirdiğini düşündüğümüz Influencer kelimesini anlayabilmemiz için kapitalist sisteme ufak bir dokundurma yapmamız gerekiyor. Sanayi devrimi ile üretim süreçlerinin artması iletişimde de yeni iletişim kuramlarının ortaya çıkmasına sebep oldu. Sanayi devriminden önce temel iletişim prensipleri seri üretim eksikliğinden dolayı daha mikro ve lokal diyebileceğimiz bir durumdaydı. Seri üretim sisteminin ekonomik hayata entegre olması ile talep oluşturmak için kitlesel etkiye sahip olacak çalışmalar yapılmaya başladı.

Etkileyici pazarlama sadece ticari kaygılarla başvurulan bir model olmadı tabi.  Toplumsal hareket oluşturmak, kitleleri yönetmek, çoğunluğa ulaşmak, siyaset, lobicilik, toplumsal farkındalık vb. alanlarda da başvurulan bir yöntem oldu.

“Yüz Numaralı Adam” filminden de hatırlayacağınız üzere birisi televizyonda bir markadan bahseder ve o kişiye güvenen insanlarda ürünü satın almaya başlar. Tabi o zamanlar influencer şeklinde bir söylemleri yoktu halkın adamı gibi söylemler ile insanların duygusal bağ kurması sağlanıyordu. 

Influencerlarla  Nasıl Tanıştık?

Teknolojik olarak dünya sınıf atladıkça kendisi ile beraber iletişim yöntemlerinin de kendisini güncellemesine ön ayak oldu. Yeni medya kavramını hepinizin duyduğuna eminim. İnsanın temel davranışlarının başında gelen iletişim kurma güdüsü teknolojinin yardımı ile hayatımızın baş tacı olan sosyal medya olarak karşımıza çıktı.

İnsanların iletişim ihtiyacını büyük oranda karşılayan sosyal medyada aynı düşünceye sahip olanlar, aynı olaylara tepki verenler bir araya gelerek küçük gruplar oluşturmaya başladı. Sonrasında bilin bakalım ne oldu? Evet doğru tahmin kitle iletişimi kavramı dijitalle tanıştı bunun sonucu olarak sanal cemaatlar ve dijital kanaat önderleri oluşmaya başladı. Bir konu hakkında fikrini belirten, ilgi alanı ile ilgili içerik üreten insanlar takip edilmeye ve yüksek kitlelere ulaşmaya başladı.

Geleneksel mecraların yüksek çoğunluğunda iletişim tek taraflı ilerlerken sosyal medyada iletişim çift taraflı oldu bu da bir konu yada olay hakkında kendinize yakın gördüğünüz içerik üreticileri ile iletişim kurabilmenize olanak sağladı. Bir paylaşıma karşılık verebiliyor ve bu sayede kendinizi bir oluşuma ait hissediyorsunuz.

Markalar Nasıl  Influencer Marketing Yapmalı?

Influencer Marketing yapmaya karar vermiş yada yapmak isteyen bir markaysanız bir kaç hususa dikkat etmenizi öneririm.

1. Markanız ile uyumlu içerik üreticileri ile anlaşmaya özen gösterin

Gezi ve organizasyon yapan bir marka olduğunuzu düşünelim. Oyun içerikleri üreticisi bir influencer sizin için doğru olmayacaktır. Hedef kitlenize uygun içerik üreticileri ile çalışmanız daha başarılı olmanızı sağlayabilir. 

2. Kalitesiz ve ayrıştırıcı içerik üreticilerinden uzak durun

Yüksek trafik alıyor olsa da belirli bir ideolojiye yönelik içerik üreten içerik üreticileri markanızın hedef kitlesini ayrıştırılabilir, bu tarz içerik üreticilerinden uzak durmanız markanız adına daha sağlıklı olacaktır.

3. Aynı hedef kitleye sahip bir çok içerik üreticisi ile çalışmayı deneyin

Influencer Marketing de en önemli unsur yüksek trafik olsada sıklıkta önemli bir unsurdur. Benzer hedef kitleye sahip benzer içerik üreticileri ile çalışmanız markanızın akılda kalıcılığını arttıracaktır. 

4. Şişirilmiş ve etkileşimi düşük hesaplardan uzak durun

Çalışmayı düşündüğünüz influencerların takipçi ve trafik sayılarının organik olmasına bot hesaplar ile şişirilmiş olmamasına özen gösterin. Tanıtımı boşa yapmamanız ve bütçenizi çarçur etmemeniz için mutlaka bir süre hesabı takibe alıp hesapların organik etkileşimlerini inceleyin.

5. Önceki İş ortaklarını kontrol edin

Markanızdan önce ücretli çalışma yapmış markaları inceleyin ve çalışmaların başarılı olup olmadığını araştırın boşa geçireceğiniz kampanya süresinden ve yüksek maliyetlerden kurtulmanızı sağlayabilir.

aneverlandfairy

Ücretli ortaklığı neredeyse tüm sosyal mecralarda kullanabildiğiniz için doğru hedef kitleye sahip topluluk yöneticileri markanıza değer katacaktır. Örnek verecek olursak bu konuda başarılı çalışmalar yapan sevgili arkadaşım Pınar Başak İnci aneverlandfairy kullanıcı adlı Instagram sayfasında bu çalışmalara sıklıkla yer veriyor. Dünyayı gezerken bir yandanda gezdiği yerlerde ücretli tanıtımlar yaparak markaların ürün tanıtımlarını gerçekleştiriyor.

Genel hatlarıyla influencer marketingde doğru hedef kitle ve doğru içerik üreticisine ulaşmanız gerekiyor. Başarılı bir çalışma için mutlaka ön hazırlığınızı yapın.