İki İlaç Devi Birleşti ve Dünya'nın En Büyük Sağlık Şirketini Oluşturdu

İki İlaç Devi Birleşti ve Dünya’nın En Büyük Sağlık Şirketini Oluşturdu

Sağlık endüstrisinin iki devi olan Pfizer ve Allergan, pazartesi günü yaptıkları duyuruyla satışlar açısından dünyanın en büyük sağlık şirketini oluşturmak üzere birleştiklerini açıkladı.

Pfizer, 160 milyar dolara Botox gibi ürünlerin üreticisi Allergan’ı satın aldı. Birleşme sayesinde New York merkezli Pfizer yönetimini Allergan’ın merkezi olan Dublin’e taşıyabilecek ve bu sayede Amerikan sisteminin getirdiği kurum vergilerinden kurtulabilecek. Anlaşmaya düşülen notlarda da birleşen şirketin Allergan’ın İrlanda’daki yasal ikametgahını sürdürmesi beklendiği belirtildi. Yapılan açıklamada Pfizer’in yönetim kurulu başkanı ve CEO’su Ian Read, “Önerilen Pfizer ve Allergan birleşmesi, araştırma gücüyle ve tüm dünyadaki insanlar için üreteceği ve keşfedeceği yeni ilaç ve terapilerle dünya çapında önde gelen bir ilaç şirketi olacaktır.” dedi.Allergan CEO’su  Brent Saunders ise, gelişmeyi “Oldukça stratejik ve değer arttırıcı bir ticari işlem” olarak nitelendirdi. Ayrıca, bu birleşmenin daha büyük kaynakları daha büyük ölçeklerde yönetmeye olanak sağlayacağını kaydetti.

Birleşen şirketler, toplamda 63 milyar dolar değere sahip Viagra, Celebrex, Botox ve Juvéderm gibi başlıca markaları üretecek. Bu birleşmenin şirketlerin yaratıcı ajanslarıyla olan ilişkilerini nasıl etkileyeceği ise merak konusu.