Google Pagerank Servisi Tamamen Kapatıldı

Google Pagerank Servisi Tamamen Kapatıldı

Google’ın sitelerin kalitesini belirlemek için kullandığı parametrelerden biri olan Pagerank servisi uzunca bir süredir güncellemelere kapatılmış bulunuyordu. Büyük sitelerden, en ufak sitelere kadar hiç bir pagerank güncellemesi almayan web siteleri, sadece güncelleme öncesinden kalan pagerank değerlerini muhafaza ediyordu. 

Google bu hafta içinde yaptığı bir güncellemeyle tüm domainlerin pagerank değerini sıfır olarak güncelleyerek bir devri resmen sonlandırmış oldu. Pek çok kullanıcı Google’ın bir gün tekrar pagerankları güncelleyeceğini umut ederken, Google yaptığı bu hamleyle pek çok yayıncıya ciddi bir hayal kırıklığı yaşatmış oldu. Google’ın bu servise yönelik güncellemeleri durdurmasına yol açan en büyük iki sebep kullanıcıların pagerank elde etmek için illegal yollara başvurması ve link satışı adı altında kalitesiz sitelerin pagerank değerinin yükseltilmesiydi. İlerleyen dönemlerde pagerank servisinin tekrar aktif hale gelip gelmeyeceğine yönelik net bir bilgi olmamakla birlikte bazı kullanıcılar tarafından ortaya atılan iddiaya göre pagerank servisinin sadece son kullanıcılara kapatılarak bu tarz suistimallerin engellenmeye çalışıldığı belirtiliyor. Yinede artık şunu söylemek mümkün ki artık pagerank değeri pazarlama iletişimi faaliyetlerinde değer yaratan bir faktör olmaktan çıkarak çok bilinmeyenli bir denklem haline bürünmüştür.

Şuan için kullanıcıların web sitesinin kalitesini ölçmek için kullanabileceği alternatif yöntemler Alexa, domain authority ve trust rank gibi toollardan oluşuyor. Sitelerin kalitesine yönelik diğer kriterleri check etmek için kullanabileceğiniz diğer unsurlar ise; özgün içerik, responsive tasarım, yüksek UX, güncel olması, tekil ziyaretçi ve ortalama oturum süresinin yüksek olması gibi kriterleri kapsıyor.