Facebook'tan Tsu.co'ya Engel

Facebook’tan Tsu.co’ya Engel

Facebook, kullanıcıların Tsu.co’ya ait bir linki paylaşmasını veya bir yorum içinde “tsu.co” metninin geçmesini engelledi.

Tsu.co, sadece davetiye ile üye alan ve reklam gelirlerini üyeleri ile paylaşacağını vaadeden bir sosyal ağıdır. Problemin kaynağı da bundan kaynaklanıyor olsa gerek. İçerikten elde edilen reklam gelirlerinin %10’unu kendine ayıran ve %90’ını içeriği paylaşan ve o kişiyi ağa davet edenler arasında paylaştıran bir modele sahip. Bu durumun da siteyi Facebook için büyük bir spam kaynağı haline getirdiği düşünülüyor.facebook-tsuco-engel

Yukarıda görmüş olduğunuz hatayı ve buna benzer hataları bazı kaynaklara göre Instagram ve Facebook Messenger’da da alanlar olmuş. Sosyal medya platformunda herhangi bir yere “Tsu.co” yazıp göndermek istediğiniz zaman direkt olarak bu hata ile karşılaşıyorsunuz. Bu bir bağlantı linki olsa da, bir arkadaşınızın fotoğrafının altına yazsanız bile site direkt olarak bu hatayı veriiyor. Sosyal ağın Facebook sayfası on üç bine yakın hayranla hala açık olsa da “Hakkında” bölümünde yer alan site linkine tıkladığınızda da bir engelle karşılaşıyorsunuz.

Facebook’un Mashable sitesine konu hakkına yaptığı açıklama, tsu.co gibi sitelerin spam aktivitelerini teşvik etmesi ve kullanıcıların deneyimini olumsuz yönde etkilediği için platform politikalarına uymadığı ve bu yüzden böyle bir duruma izin veremeyecekleri yönünde olmuş.