Facebook'tan Bağış Kampanyaları İçin Sayfa Yeniliği

Facebook’tan Bağış Kampanyaları İçin Sayfa Yeniliği

Facebook, kar amacı gütmeyen bağış kampanyaları için tasarladığı yeni sayfasını duyurdu. Bu yenilik, akıllara “Facebook Kick Starter’a rakip mi oluyor?” sorusunu getirdi.

Facebook, dünyanın her yerindeki insanlar için yeni yardım araçları geliştirmek için yaratılan Social Good ekibini duyurduktan hemen hemen iki ay sonra, kar amacı gütmeyen hareketler için ilk ürünü olan, “Donate” (Bağış yap) butonuna sahip Fundraiser sayfasını piyasaya sürdü. Türkçeye fon/para toplama olarak çevirebileceğimiz fundraiser, kar amacı gütmeyenlerin spesifik kampanyalar için para toplayabileceği sayfalar olacak. Örnek olarak göçmen krizi, temiz su kullanımı, sıtmayı yok etme gibi olayları verebiliriz. Yeni Fundraiser sayfalarının tasarımı etkinlik sayfalarına benzeyecek ve kullanıcılar doğrudan haber kaynaklarından buradaki kampanyalara bağış yapabilecek.

Bağış yap butonu Facebook tarafından yaklaşık 2 yıl önce tanıtılmıştı, ama sadece reklamlar ve özel nedenlerde kullanılabiliyordu. Bu yenilik sayesinde, kar amacı gütmeyen kişi ve kuruluşlar sayfanın kapak fotoğrafının hemen altında bulunan bölümden doğrudan bağış yapabilecek. Bu yeni özellik 3 kuruluşla dün başlatıldı, bunlar: World Wildlife Fund, National MS Society, ve Mercy Corps.