Facebook Reklam Modelleri

Facebook Reklam Modelleri

Dijital reklamcılığın vazgeçilmezleri arasında yer alan Facebook, farklı stratejilere yönelik pek çok reklam modeli sunuyor.

Facebook mecrasında reklam verirken hedef kitleye ulaşma amacınıza yönelik 10 farklı reklam modeli bulunmaktadır. Bu reklam modellerinin arasından hangisini kullanacağınıza karar verirken göz önüne almanız gereken en önemli unsurlar; reklam stratejinize uygun olması ve pazarlama iletişimi hedeflerinizi gerçekleştirmesidir.

facebook-reklam-modelleriBirinci reklam modelimiz olan gönderilerinizi öne çıkarma seçeneği, daha önce sayfada paylaşılmış olan postları belirli bir hedef kitleye göstermek için kullanılmaktadır. Bir postun etkileşim oranlarını arttırmak istiyorsanız bu reklam modeli pazarlama iletişimi amacınıza uygun olabilir.

Sayfanızın Tanıtımını Yapma

Fan sayınızı arttırmak istediğinizde ve potansiyel müşterileri portföyünüze katmak istediğinizde ideal bir seçenek olacaktır.

İnsanları İnternet Sitenize Çekme

Sitenizin ziyaretçi trafiğini arttırmak ya da web sitenizde yer alan bir sayfayı kullanıcılara göstermek istediğinizde bu model pazarlama iletişimi hedeflerinizi gerçekleştirmek için ideal olacaktır. Bu model, genellikle iletişim ve satın alma sayfalarına yönlendirmek için kullanılmaktadır.

İnternet Sitenizdeki Dönüşümleri Arttırma

Dönüşümü ölçen bu model de, hedef kitlenizde yer alan kaç kişinin satın alma ya da farklı bir aksiyona yöneldiğini ölçümlemenizi sağlar. Bu ölçümlemeyi yapabilmek için kullanıcının reklamınızı görmüş ve web sitenize gerekli HTML kod eklemelerinin yapılmış olması gerekmektedir. HTML kodları Facebook tarafından verilmektedir. Sizin yapmanız gereken işlem IT/webmasterınıza kodları iletmeniz olacaktır.

Uygulamalarınızın Yüklenmesini Sağlama

Yepyeni bir mobil uygulama geliştirdiyseniz ama yayılımını sağlayamıyorsanız, bu model ile hedef kitlenizi tanımlayarak uygulamanızın indirilme sayısını optimize edebilirsiniz. Google Play Store ve AppStore linklerinizi tanımlayabilirsiniz.

Uygulamanızla Etkileşimleri Arttırma

Uygulamanız kullanıcılar tarafından yüklendikten sonra yeterince sık kullanılmıyorsa, bu model kullanım oranını arttırmak için başvurmanız gereken temel model olacaktır. Bu model ile uygulama içinde yer alan sayfalara ya da bölümlere yönlendirme sağlayabilirsiniz.

İşletmenizin Yakınındaki İnsanlara Erişme

Bu reklam modeli ile belirli bir yarıçap içindeki kullanıcılara reklamlarınızı gösterebilirsiniz. Bu yarıçapın genişliğini km cinsinden belirleyerek yakın çevrenizde bulunan kişilere ulaşarak işletmenizin tanıtımını sağlayabilirsiniz. Çok spesifik bir kitleye hitap etmesi nedeniyle düşük bütçeli ve müşteri portföyü belirli bir bölgede yoğunlaşmış işletmeler bu modeli tercih edebilir.

Etkinliğinize Katılımı Arttırma

Hedef kitlenizin takvimine bir etkinlik reklamı vermek için bu modeli tercih edebilirsiniz. Davetinizi reddeden veya kabul eden kullanıcıların niceliksel değerleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Video Görüntülemeleri Elde Etme

Facebook sayfanızda yüklü olan bir videoya reklam vermek için bu modeli kullanabilirsiniz. Görsel ve işitsel ögeleri bir arada barındırması sebebiyle kullanıcı ilgisini daha uzun süreli çekebilecek unsurlar barındırabilir.

Yukarıda bahsettiğim reklam modellerini görebilmek ve erişim sağlayabilmek için Facebook reklamveren hesabı oluşturmanız gerekmektedir. Bunu sağlamak için ads.facebook.com adresinden giriş yapıp reklamveren hesabınızı oluşturabilirsiniz.

Bu makalede Facebook reklamcılığına dair temel bilgiler verilmiştir. Bu konu hakkındaki daha detaylı bilgilere (hedef kitle oluşturma, reklamı yayına alma vb.) ilerleyen günlerde farklı yazılarımda yer vereceğim.