Candy Crush’ın yapımcısı King 5.9 milyar dolara Activision Blizzard’a Satıldı

Candy Crush’ın yapımcısı King 5.9 milyar dolara Activision Blizzard’a Satıldı

7’den 77’ye her yaştan insanın oynadığı Candy Crush’ın sahibi King Digital Entertainment, Activision Blizzard tarafından tam 5.9 milyar dolara satın alındı.

Bilindiği gibi İsveç merkezli Activision Blizzard, Call of Duty’nin yapımcısı Activision ve Warcraft’ın yapımcısı Blizzard’ın birleşmesiyle  ortaya çıkmış, iflas ve el değiştirmelere rağmen başarıya ulaşan ve bugün İrlanda merkezli olarak faaliyet gösteren halka açık bir sosyal oyun şirketi olarak kısa sürede dünyanın en büyük oyun yapımcıları arasına adını yazdırmıştı. Şirketin 30 Eylül’de yaptığı açıklamaya göre son bir yıllık geliri 4,7 milyar dolarken bu dönem içerisinde Activision Blizzard’ın geliri 2,1 milyon dolar düzeyindeydi. Activision Blizzard Candy Crush’ın yapımcı şirketine hisse başı 18 dolar ödeyecek.

King Digital Entertainment’in CEO’su olan Riccardo Zacconi, şirketin aylık olarak oyunlarını 474 milyon aktif kullanıcının oynadığını belirtiyor. Şirketin oldukça ciddi oyuncu potansiyeli ve gün geçtikçe sosyal ve mobil oyunlara artan ilgide göz önünde bulundurulursa, geleneksel hale gelmiş bilgisayar ve konsol oyunu yapımcılarının bu ivmeyi yakalaması açısından oldukça önemli bir gelişme.