Bir Cisim Yaklaşıyor; Project Wing

Bir Cisim Yaklaşıyor; Project Wing

Teknoloji devi Alphanet, 2014’te açıkladığı teslimat servisi projesini 2017 yılında başlatacağını duyurdu.

Project Wing adlı proje, insansız hava araçlarıyla teslimat servisini başlatıyor. 2014 yılında Google’ın duyurduğu proje artık tamamlandı. 2017 yılında uçan kuşların alanını gasp edecek insansız hava araçlarının, ticari potansiyeli her geçen gün artıyor. Drone olarak da bilinen bu teknoloji çılgınlığı her eve girdi girecek derken, Google kendisinden beklenen hamlelerle dev ticaret ağını kuruyor. Yapılan açıklamaya göre Google X kanatları altında başlatılan Project Wing projesiyle, 30 dakika içinde en fazla 2,3 kilogram ağırlığındaki tüm ürünler güvenilir bir şekilde kapınıza teslim edilecek. Google’ın bu projesi kapsamında şu an için asıl hedeflenen küçük boyutlu dosya/ürün transferi.

Dünyayı droneların ele geçireceği fikrine kendimizi kaptırmışken Google bunu gerçekleştirmek üzere ilk adımını attı. Farklı teknoloji devlerinin Dronelar üzerindeki planlarının da gün geçtikçe güçlenmesi, pazarda yaşanacak çekişmenin sinyallerini veriyor. Amazon gibi dronesever şirketlerin insansız hava araçlarına olan düşkünlüğü biliniyor. Ancak Google X’in güçlü hamlesi bu işe ne kadar önem verdiğini gösteriyor.

Avustralya’daki ilk testlerde afet yardımları ve tıbbi ürün tedariği için kullanılan Project Wing’in, şimdilerde ise fırından sipariş ettiğiniz ekmeği kapınıza bırakması her ne kadar korkutucu olsa da, bu durum global ticari algının yakın zamanda değişimine işaret ediyor.