Apple Music Abonesi Olmayanlar Siri'den Cevap Alamayacak

Apple Music Abonesi Olmayanlar Siri’den Cevap Alamayacak

Bilindiği üzere Apple Music, Apple’a bağlı müzik dinleme servisi olarak Apple kullanıcılarına sunulan bir uygulama olarak karşımıza çıktı.

Uygulma sayesinde kullanıcılar hem kendi cihazında dinlemek istediği müziği seçebilmekte hem de internet üzerinden yayın yapan “Beats 1” adlı radyo kanalını dinleyebilmektelerr. Kullanıcı zevkine göre müzik önerileri de bu medya platformları sayesinde sağlanmakta ve Siri’nin sesli komutları ile entegre halindedir. Aslında online müzik platformlarına oldukça geç katılmış olan Apple, “Apple Music” için liderlik meşalesini kaptırmamak adına elinden geleni ardına koymuyor; hatta şimdilerde Apple Music abonesi olmayan kullanıcılarına Siri’nin bazı cevapları vermeyeceğini duyuruyor.

Siri, Apple’ın iOS işletim sistemi için tasarlanmış bir kişisel akıllı asistan ve navigasyon programı olarak kullanıcılarına sunulmuştu. Uygulama kullanıcıların sorularını cevaplamak için doğal bir dille oluşturulmuş arayüzünü kullanıp, öneriler sunup, istekleri gerçekleştirmek için web hizmetlerini kullanıyor. Herhangi bir soru sorulduğunda, Siri kendi veritabanından bu soruyu cevaplıyor. Cevaplayamadığı durumlarda da web üzerinden arama yaparak cevapları ekrana getiriyor. Bu nedenledir ki, Apple kullanıcılarının Siri söz konusu olduğunda cevapsız kalan soruları olmuyor(du). Fakat Apple, 6,5 milyon ücretli abonesi olan Apple Music’i ön plana çıkarmak için bundan böyle bir uygulama değişimine gideceğini açıkladı. Siri’ye müzikle ilgili sorular soran ve Apple Music abonesi olmayan kullanıcılar cevapsız sorularla karşı karşıya kalacak. Twitter’da, ABD’de günün hit parçası sorulduğunda, Apple Music üyesi olunmadığı için cevap verilemeyeceği dile getiriliyor. Apple ise bu konuya henüz nokta koymadı.