Markalar Yeşil Sahada Yerini Aldı!

Markalar Yeşil Sahada Yerini Aldı!

Euro 2016 Futbol Şampiyonası, Fransa’nın ev sahipliğiyle başladı. A Milli Futbol Takımı tarihinde 4. kez Avrupa Şampiyonası için mücadele edecek. Milli Takım sponsorları ise büyük buluşma için hazırlıklarını tamamladı.

Türkiye’nin ve dünyanın gözü bu ay Fransa’da gerçekleştirilen Euro 2016 Avrupa Şampiyonası’nda olacak. Tabii ki bu durum markalar için hint kumaşı niteliği taşıyor. Futbolcular sahada terlerken markalarda bi nevi kendi savaşlarını verecek. Yapılan istatistiklerde EURO 2016’daki her maçı 150 milyon, finali ise 300 milyon insanın takip edeceğini öngörülüyor. Bu rakamlar, marka tanıtımı yapmak isteyen firmalar için büyük bir avantaj sağlıyor. Milli Takımın 8 ana sponsoru, 9 resmi tedarikçisi tüm dünyada önemli bir tanıtım imkanı yakalayacak. Türkiye Futbol Federasyonu’nun ana sponsorları Spor Toto, Nike, Turkcell, Coca Cola, Mercedes-Benz, Ülker, Türk Hava Yolları ve NG Kütahya Seramik, resmi tedarikçileri ise Acıbadem, ArkoMen, DYO, CarrefourSA, Daikin, Nacar, Petlas, Opet, Sarar ve Teknosa’dan oluşuyor. Markaların sektörlerine bakıldığında birbirinden bağımsız oldukları görülsede Futbolun endüstriyelleşmesi ile farklı sektörlere ait markalar aynı turnuvada yer almanın avantajını yaşıyor.

Sadece sponsorlar değil diğer firmalar da haziran ayı reklam ve etkinlik stratejilerinde bu önemli turnuvayı ele alıyor. ECE Türkiye tarafından yönetilen Marmara Park Alışveriş Merkezi’nde haziran ayında ‘hayat futboldur’ sloganıyla 10 Haziran – 10 Temmuz 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası heyecanını tüketicilerine, ödüllü yarışmalar ve hediyelerle yaşatmayı hedefliyor.

Media Markt ise Avrupa Şampiyonası’nı TV kategorisindeki özel indirimler, mağazalarında serili dev yeşil halılar ve gol atma köşeleriyle karşılayacak. Şirket Euro 2016 için hazırladığı eğlenceli reklam filmiyle de futbolu haziran gündemine taşıdı. ‘Gülmek Türkiye’ye Yakışıyor’ sloganı ve Avrupa Şampiyonası’na özel olarak bestelenen şarkısı eşliğinde Media Markt’ın yeni reklam filmi ekranlarda yerini aldı.