Google Sıralamalarında Dalgalanmalar Yaşanıyor

Google Sıralamalarında Dalgalanmalar Yaşanıyor

Google arama sonuçlarını etkileyecek faktörlerde pek çok zaman irili ufaklı değişiklikler yaparak spam siteleri ya da içerik kalitesi düşük siteleri bir şekilde filtrelemeye çalışır. Son iki haftadır bu güncellemelerden birinin yaşandığı varsayılıyor çünkü pek çok site ve SEO yöneticisi arama sonuçlarında anlık olarak sıralamaların ciddi şekilde değiştiğini belirtiyor.

Pek çok site ziyaretçi kaynağının ciddi kısmını Google üzerinden sağlayarak kullanıcılara ulaşıyor ve dönüşüm hedeflerini tamamlıyor. Durum böyle olunca arama hacmi yüksek olan kelimeler siteler için bir savaş alanına dönüşüyor. Arama hacmi yüksek olan kelimelerde üst sıralara çıkmak isteyen yöneticiler spam/kalitesiz içerik üretip ya da uygun olmayan şekillerde backlink elde ederek keywordlerde yükselmeye çalışıyor. Google bu siteleri bir şekilde filtreleyip arama sonuçlarındaki kullanıcını deneyimini maximum seviyeye yükseltmek için dönem dönem sonuçlarda güncellemeler yapabiliyor. Pek çok webmaster forumunda ve farklı kaynaklarda konuşan kullanıcıların hedeflediği keywordlerde iyi sıralardayken birden bire çok gerilere düştüğünü belirtmesi Google’un sıralamalarda bir güncelleme yaptığını işaret ediyor. Bu durumlarda spam, hacklink yada teknik anlamda SEO’ya uygun olan kullanıcıların dalgalanmaları geçici olacakken illegal şekilde yükselmiş kullanıcıların sıralama kaybetmesi ya da tamamen sonuçlardan çıkarılması muhtemel gözüküyor. Belkide tüm bu yaşanılanlar Google’un kısa süre önce devreye soktuğu Rank Brain algoritmasının bir sonucu olduğu da söylenebilir. Şimdilik konunun netleşmesi için doğru adımlarla ilerleyip beklemekten daha makul bir seçenek yok gibi duruyor.

Google sıralamanızı kontrol ederken konum bilgilerinizin kapalı olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir çünkü farklı lokasyonlarda farklı sonuçlar listelenebilmektedir. Keyword takibi için profesyonel bir SEO toolu kullanmanız en doğru sonucu görmenizi sağlayacaktır.