Google Analytics

Google Analytics ve Pazarlama

Google Analytics, sitenizi ziyaret eden kullanıcıların demografik, coğrafik ve site içi hareketleri gibi bir çok davranışını inceleyip analiz etmenizi sağlamaktadır. Pazarlama iletişimcileri için hazine değerlerinde olan bu veriler yeni stratejiler, optimizasyonlar için ciddi fırsatlar sunuyor.

Google Analytics içeriğinde; içerik analizi, sosyal medya analizi, mobil analiz, dönüşüm analizi ve reklam analizini barındırmaktadır. Web sitenizde hangi sayfanızın ya da içeriğinizin daha iyi performans gösterdiğini değerlendirmek için içerik analizi araçlarını kullanarak metinlerinizin ve yazarlarınızın performansını değerlendirebilirsiniz. Sosyal medya analizi araçlarıyla hangi sosyal medya kanalının nasıl bir performans sergilediğini ve site içindeki etkileşimini ölçebilirsiniz. Mobil analiz seçenekleriyle birlikte ziyaretçilerinizin sitenize erişmek için hangi cihazları kullandıklarını ve bunların software bilgilerini öğrenebilirsiniz. Bu doğrultuda kitlenizin teknolojik tercihlerine göre web sitenizin optimizasyonunu sağlayarak müşteri deneyimini yükseltebilirsiniz. Hedeflerinizin dönüşümünü analiz ederek ne kadar ürün/hizmet sattığınızı ölçümleyebilir ve performansınızı optimize edebilirsiniz. Bir başka özellik olarak ise Google Adwords’ü kullanarak verdiğiniz reklamların performanslarını ölçebilir ve pazarlama iletişimi kampanyalarınızı elde ettiğiniz veriler doğrultusunda yeniden şekillendirebilirsiniz.

Pek çok kanalın performansını ölçmenizi sağlayan bu tool Google tarafından belli bir ziyaretçi sayısına kadar ücretsiz olarak sunuluyor. Google Analytics’i kullanmaya başlamak için Google Analytics sayfasından bir üyelik açarak sitenizi tanımlamanız gerekiyor. Bu işlemi tamamladıktan sonra Google tarafından size verilen kodu sitenizin kodları içine ekletmeniz gerekiyor. Bu noktadan sonra Google sitenize dair gerçek zamanlı verilere çekmeye başlıyor ve gün sonunda o günün detaylarını içeren performans raporlarına erişim sağlayabiliyorsunuz.