e-mail marketing nedir?

E-Mail Marketing Nedir?

E-posta pazarlaması (e-mail marketing); satışları arttırmak, müşteri sadakatini geliştirmek, marka farkındalığı yaratmak, yeni müşteriler bulmak ya da farklı tanıtım amaçlarıyla e-posta altyapılarının kullanılmasıdır. E-mail marketing yaparken günümüz yasal koşullarında en hassas olunması gereken konu kullanıcı rızasıdır. Yani e-posta yoluyla tanıtım ve iletişim faaliyetlerinizi yapabilmeniz için izinli pazarlama metoduna başvurmanız gerekmektedir.

İzinli Pazarlama Nedir?

İzinli pazarlama faaliyetlerini tüketicinin kendi rızasıyla kişisel bilgilerini paylaşması ve elde edilen bu bilgiler doğrultusunda yapılan pazarlama iletişimi çalışmalarını ifade etmektedir. Mevcut yönetmelikler ve kişisel verilerin korunmasıyla alakalı kanunlar e-posta pazarlamasında izinli pazarlama metodunun kullanılmasını zorunlu kılmaktadır.

Doğru Bir E-Mail Marketing Kampanyası Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle e-posta hesaplarının cep telefonu numaraları gibi özel iletişim kanalları olduğunun farkında olmamız gerekir. Bu nedenle frekansı yüksek iletişimden kaçınmak ve listeye dahil olan kullanıcıların ilgi alanlarına uygun iletişim ve tanım mailleri göndermek son derece önemlidir. Diğer dikkat etmemiz gereken başlıkları ise şöyle sıralayabiliriz;

  1. Mail gönderim sıklığı (Kullanıcılara taahhüt edilen gönderim sayısı zorunlu olmadıkça aşılmamalıdır eğer böyle bir taahhüt bulunmuyorsa kullanıcıları rahatsız edebilecek sayıdaki gönderimlerden kaçınılmalıdır.)
  2. Mailing responsive olarak tasarlanmalıdır (Mailing için kullanılan tasarımlar tüm cihazlarda düzgün şekilde görüntülenmeli ve çalışıyor olmalıdır.)
  3. Kullanıcılar diledikleri zaman mailing listesinden ayrılabilme opsiyonuna sahip olmalıdır. (Bunun için mailingde görünür bir yere e-posta almak istemiyor musunuz? / e-posta listesinden ayrıl gibi bir opsiyon sunulmalıdır.)
  4. İletişimi mail box’undan dışarı taşıyabilmek için C2A butonlarıyla mailing desteklenmelidir.
  5. Mailing spam kutusuna düşmesini engellemek için mail gönderimi konusunda profesyonel bir firma tercih edilmelidir. Mailin spam kutusuna düşmesine neden olabilecek spam kelimelerden kaçınılmalıdır.
  6. Kullanıcılar çeşitli parametrelere göre segmente edilmeli ve gerçekten ilgisini çekebilecek konularda gönderim yapılmalıdır.
  7. Gönderim yapılırken çok geç ya da çok erken saatler olmamasına dikkat edilmelidir. İnsanların kişisel faaliyetlerine ağırlık gösterdiği saat dilimleri e-postalarınızın açılmamasına sebep olabilir.

E-Mail Marketing’de Performans Kriterleri

İzinli Pazarlama Listesi Büyüklüğü / E-Posta Aboneliğinden Çıkma

Mevcut kanallarınızdan e-posta bülteninize katılım sayısı nasıl artış/azalış eğilimi gösteriyor.

Tekil Tıklama Oranları

E-mailinizi açan tekil kullanıcıların sayısı nedir? Tekil açılma oranlarında artış mı düşüş mü gözleniyor?

C2A Buton Tıklamaları

Mailingde yer alan butonlar kullanıcılar tarafından ne oranda tıklanıyor?

Heat map Hareketleri

Isı haritasıyla kullanıcılar nasıl mouse hareketleri sergiliyor takip ederek mevcut yerleşimlerinizi gözden geçirebilir ve tasarımsal açıdan A/B testleri oluşturabilirsiniz.

E-mail Delivery Performansı

Mail listemizde yer alan kullanıcıların ne kadarına mail teslim ediliyor? E-mail teslimi sağlanamayan mail adreslerinin sorunu nedir? Eğer aktif olmayan ya da çeşitli sebeplerden dolayı sürekli hata döndüren mailler varsa bunların temizlenmesi oldukça önemlidir.

Dönüşüm / Bilinirlik / Web Site Ziyaret Performansı

Gönderim amacımız farklı senaryolarda kurgulanmış olabilir. Yapılan gönderimlerin hedeflenen amaca ne kadar katkı sunduğu ve yatırım maliyetini kıyaslamakta dikkat edilmesi gereken unsurlardan biridir.