4K Ortaklığı Açıklandı

4K Ortaklığı Açıklandı

Hd (high definition) görüntünün dört katı daha iyi çözünürlük sunan 4K teknolojisi, Samsung ve Digiturk ortaklığıyla online olarak tüketicilerle buluşacak.

Yapılan işbirliğiyle Samsung UHD TV’lerde Digiturk yayınlarını 4K görüntü kalitesiyle sunacak olan uygulamanın adı, Samsung UHD Gate by Digiturk Play. Uygulama sayesinde, Samsung UHD TV sahibi olan kullanıcılara özel yayınlarla hizmet verilecek. 4K teknolojisiyle özel olarak hazırlanan İZ TV imzalı 15 bölümlük yerli belgesel ve kaynağı global stüdyolar olan UHD görüntü kalitesindeki bir çok içerik bu hizmetler arasında yer alacak. Samsung UHD TV sahibi olan bireyler bu deneyime online olarak erişebilecekler.

Samsung Electronics Türkiye Tüketici Elektroniği Direktörü Hüseyin Erel yaptığı açıklamada: “Firma olarak Türkiye’de hızla artan UHD (4K) talebine, yenilikçi, yüksek kaliteli televizyonlarımız ile birlikte iş ortaklarımızla geliştirdiğimiz özel içeriklerle yanıt veriyoruz. Digiturk ile birlikte geliştirdiğimiz ve Türkiye’de ilk kez kullanıcılara sunulan online Samsung UHD Gate by Digiturk Play uygulamasını tüketicilerin beğenisine sunmanın gururunu yaşıyoruz. Gerçek 4K deneyimini tüm kullanıcılara en üst seviyede yaşatmak için Ar-Ge çalışmalarının yanı sıra değerli iş ortaklarımızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz” sözlerini dile getirdi.

Konuyla ilgili bir diğer açıklama ise Digiturk IT Genel Müdür Yardımcısı Hatice Memigüven’den geldi: “İlk olarak 2013 yılında 4K teknolojisi ile ilk test yayınını gerçekleştirerek geleceğin teknolojisine hazır olduğunu göstermiştik. 2014 yılında ise bu çalışmalarımızı çok daha ileri taşıyarak, Türkiye’de ilk, dünyada ikinci canlı 4K maç yayınını gerçekleştirmiştik. Aradan geçen bir yıllık sürede, yeni teknoloji yatırımlarımız ve ar-ge çalışmalarımızla 4K yayın konusunda çok ciddi aşamalar kat ettik. Bugün geldiğimiz noktada da, Televizyon sektörünün dünya lideri Samsung ile ortaklaşa imza attığımız bu proje çerçevesinde yine bir ilke imza atıyor; Samsung UHD TV’ler için internet üzerinden 4K içerik sağlıyoruz. Buradan bir müjdeyi paylaşmak isterim: 2016 yılının başında Lig TV’de haftada 1 maçı 4K kalitesiyle yayınlamaya başlıyoruz. İlk aşamada 4K uyumlu kutularımızı ticari müşterilerimize sunacağız. 2016’nın ikinci yarısından itibaren de 4K yayını bireysel kullanıcılarımız ile buluşturmayı hedefliyoruz. Digiturk’ün 4K yayıncılığını 30 kişilik ekibimizin yoğun gayretleri ile yüzde yüz yerli mühendislik ve teknoloji ile geliştiriyoruz. Bu bizim için büyük bir gurur kaynağı.”