Unicef Türkiye Bizleri 12 Yaşındaki Sidra ile Tanıştırıyor

Unicef Türkiye Bizleri 12 Yaşındaki Sidra ile Tanıştırıyor

Unicef Türkiye Komitesi, AVM’lere kurduğu standlar ile bizleri Ürdün’deki Mülteci kampında yaşayan Sidra ile tanıştırıyor.

Unicef, şu ana kadar İstinye Park, Maltepe Park AVM, İzmir Agora AVM ve Palladium’da gösterimi gerçekleşen ve ilerleyen zamanlarda çeşitli AVM’lerde de sanal gerçeklik gözlükleri ile bizleri Ürdün’deki Mülteci kampına götürmeye hazırlanıyor. “Sidra’nın Üzerindeki Bulutlar” isminin verildiği video 360 derece olarak hazırlandı. 1,5 yıldır Ürdün’de bulunan Mülteci kampında yaşayan Sidra’nın ve kampta yaşayan diğer çocuk ve yetişkinlerin yaşadıklarına şahitlik ettiğimiz video, kampta yaşananları hissetmemizi sağlıyor. Unicef bu kampanya ile kamp içinde ve dışında yaşayan tüm çocukların eğitim, sağlık ve giysi gibi temel ihtiyaçlarına destek yaratmayı amaçlıyor. Video sonunda Sidra’nın dudaklarından dökülen cümleler ise yaşadıklarının ne denli zor olduğunu gözler önüne seriyor: “Sonsuza kadar 12 yaşında olmayacağım ve Zatari’de sonsuza kadar kalmayacağım. Öğretmenim diyor ki; bizim üzerimizden geçen bulutlar Suriye’den bize geliyormuş. Bir gün bulutlar ve ben yön değiştireceğiz ve eve döneceğiz.”

Terre des Hommes geçtiğimiz aylarda tüm dünya çocukları için benzer bir kampanyaya imza atarak Kenya’da yaşayan 12 yaşındaki Amani’nin hayatını anlatmıştı.