Apple Çin'de %99 Büyüdü

Apple Çin’de %99 Büyüdü

Apple, 4. çeyrek finansal sonuçlarının açıklanan rakamlarına göre yüzde 99 ‘luk dev büyüme oranlarına ulaştı. 4.çeyrek, aynı zamanda Apple’ın en iyi kâr oranlarına ulaştığı çeyrek oldu.

4. Çeyrekte 51,5 milyar dolar gelir kaybeden Apple, bu çeyreği 11,1 milyar dolar kâr ile sonlandırdı. Geçtiğimiz çeyrekte İphone 6S ve İphone 6S Plus modelleri satışa çıktığı dönemlerde, tahminler büyüme oranları hakkındaki oluşan görüntüyü yansıtıyordu. 3. çeyrekte 47,5 milyon İphone satan Apple, analistlerin 48,5 milyon İphone satışı beklentisine tam olarak karşılık verememiş olsa da bu çeyrekte geçen çeyrekten 9 milyon daha fazla İphone sattı. Apple yine kendini geliştirmeyi başarmış olsa da İPhone fiyatlarındaki artış analistlerin beklentilerini de yükseltmiş gibi gözüküyor.

Apple CEO’su, Çin’de yıllık gelirlerle yüzde 99′ luk büyümenin gerçekleştiğini açıkladı. Greater China bölgesinde 12,51 milyar dolar ile yüzü gülen Apple’ın, Avrupa pazarında 10,57 milyar dolar, Amerika’da ise 21,7 milyar dolar kazandığı açıklandı. Analistlerin 2016 için şimdiden üzerine kumar oynadıkları büyüme oranları hakkındaki tahminler yapılmaya başlandı. Önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde Apple için 75,5 – 77,5 milyar dolar arasında bir gelirden söz edilmektedir.